یک فعال سیاسی اصلاح طلب در همین رابطه به خبرنگار انتخاب خبر گفت: اصولگرایان برای کسب قدرت خیز برداشته اند. اصولگرایان راهی به جز اجماع بر روی یک کاندیدا ندارند، مگر اینکه بخواهند به صورت تمرینی در انتخابات شرکت کنند و قصدشان موفقیت در انتخابات نباشد.

دکتر غلامرضا ظریفیان با اشاره به پایگاه اجتماعی اصولگرایان ادامه داد: اصولگرایان در مجموع، پایه رأی کمتری نسبت به جریان مقابل دارند، و تعدد کاندیدهای اصولگرا در مجموع به ضررشان تمام خواهد شد.

gholamrezazarifianعضو مجمع ایثارگران اصلاح طلب درمورد پیچیدگی های اجماع اصولگرایان افزود: رسیدن به وفاق از مشکلات اصولگرایان است. تعدد کاندیداها و اختلاف نظرهای درونی باعث شده که اصولگرایان سخت بتوانند به یک اجماعی برسند. اینکه اصولگرایان تاکنون کاندیدای واحد خود را مشخص نکردند نشان دهنده این امر است که کار سختی را در پیش دارند.

وی گفت: باتوجه به امکانات قالیباف و چهره شناخته شده او، به نظر می‌رسد که آقای قالیباف گزینه مناسبی برای اصولگرایان باشد. انتخابات راه بقای اصولگرایان است و باتوجه به حضور پرقدرت اصلاح طلبان و اعتدالیون در عرصه انتخابات، به نظر می‌رسد که آنان کاندیدای خود را مشخص کنند.

عضو جمعیت توحید و تعاون درمورد واکنش اصلاح طلبان به حضور اصولگرایان در انتخابات ادامه داد: عقلانیت و اخلاق در گفتمان اصلاح طلبی فراگیر شده است و به همین منظور اصلاح طلبان از حضور اصولگرایان در رقابت های انتخاباتی استقبال می‌کنند.

معاون وزیر علوم دولت اصلاحات درمورد درس گرفتن جناح های سیاسی از 8 سال مدیریت احمدی نژاد گفت: تجربه دوران احمدی نژاد یک تجربه کلیدی و تأثیرگذار بود، و آثار بسیار سنگینی برای کشور داشت، و این زیان ها بخشی از اصلاح طلبان و تعداد کثیری از اصولگرایان را به این سمت کشانده است که در رابطه با آینده سیاسی کشور بیگدار به آب نزنند و به سراغ کسانی که تجربه سیاسی ندارند، نروند، چون در این صورت با آثار سنگینی روبه رو خواهند بود. تجربه 8 سال احمدی نژاد پیش روی همه جناح های سیاسی کشور است، و امروز این تجربه سیاسی را به وجود آورده که جناح های سیاسی برای حفظ امنیت و آرامش کشور باید به عقلانیت سیاسی روی آورند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: آثار به جای مانده از دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد اصول گرایان را به سمت عقلانیت سیاسی سوق داده است و اصولگرایان به این صرافت افتاده اند که با دقت بیشتری درمورد مسائل سیاسی کشور تأمل و تصمیم گیری کنند. بنده شخصاً در نگاه اصولگرایان این تأثیر مثبت را می‌بینم که هم به قواعد بازی های سیاسی ملتزم شده اند و هم به این نتیجه رسیده اند که برای حضور در عرصه سیاسی از سازوکارهای بهتری و اندیشه بهتری استفاده کنند.

وی درمورد آماده شدن جبهه پایداری برای انتخابات ریاست جمهوری آینده تأکید کرد: علی‌رغم تلاش های آقای روحانی برای تنش زدایی در روابط ایران و جهان، نظام بین الملل همچنان مشکلات جدی با ایران دارد. اما مشکل اساسی این است که اگر جریان افراطی بر اریکه قدرت قرار گیرد، به دلیل آسیب‌های جدی که در 8 سال دولت احمدی نژاد شاهد بودیم، نظام و کشور با مشکلات خیلی جدی رو به رو خواهد شد.

غلامرضا ظریفیان افزود: در این صورت جامعه جوان ایران سرخورده تر می‌شود. نیازهای نسل جوان امروز ایران این است که سیاستمداران کشورمان با یک نگاه جدید و متفاوتی به جامعه نگاه کنند. امروز جامعه ایران را باید به سمت آموزه های رحمانی دین، سوق داد.
وی در پایان تصریح کرد: آثار مخرب حضور جریانات سیاسی افراطی در داخل کشور بیش از آثار خارجی و بین المللی آن است. ضمن اینکه هرگونه تندروی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران فرصتی برای دشمنان نظام خواهد بود.