به همین منظور خبرنگار انتخاب خبر پای صحبت های علیرضا افشاری، سخنگوی پویش پاسداری از میراث طبیعی و فرهنگی نشست تا برنامه های این کمپین را تشریح کند.

در ادامه، بخش های مهم این گفتگو را بخوانید.

ضمن این‌که این تشکیلات، در تهران و شهرستان‌ها، در حال گرفتن ارتباط بیشتر با نمایندگان مجلس است، به‌طوری‌که در تهران چندی پیش توانستیم نشستی با هیأت‌مدیره‌ی فراکسیون گردشگری، میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری و مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی داشته باشیم و مطالبات نهادهای مدنی در این حوزه را به نمایندگان محترم منتقل کنیم، در حال سازماندهی نهادهای مدنی برای ورود به انتخابات شوراها هستیم.

در این مرحله کار به سمن‌های دو حوزه‌ی میراث فرهنگی و محیط زیست محدود نخواهد شد و به‌ویژه در تهران تلاش ما بر این است که همه‌ی سمن‌ها را برای این انتخابات به دور یکدیگر جمع کنیم، چرا که شورای شهر را نهادی غیرسیاسی می‌دانیم که در این سال‌ها با سیاسی شدن بسیار از کارکرد واقعی خودش به دور افتاده است.

alirezaafshari برخی پویش‌های استانی هم برای انتخابات شورای شهر فعال شده‌اند تا کارشناسان و خبرگان مناسب را برای جایگاه شورای شهر شناسایی کنند. آنها ویژگی نامزدهای حوزه‌های انتخابیه را استخراج کردند و همچنین نیازهای شهری‌ای که وجود دارد. طبیعتاً حوزه‌های محیط زیست و میراث فرهنگی برای ما پررنگ است و اگر کسانی وارد شورای شهر می‌شوند حداقل باید شناخت کافی از این دو حوزه داشته باشند و در جهت حفاظت از آنها اقدام کنند.

همان‌طور که اشاره کردم در کنار این فعالیت‌ها می‌کوشیم با انجمن‌هایی که در حوزه‌های مسائل شهری و حقوقی شهری فعال هستند ارتباط برقرار کنیم و بتوانیم دیگر مسائل مدنی را در کنار این دو خواست اصلی خود پیگیری کنیم و با یاری همدیگر بتوانیم حتی شده است لیست و فهرست نامزدهای کاملاً مدنی را به طور جداگانه برای انتخابات شورای شهر داشته باشیم و سعی کنیم شورای شهر را از چنگال سیاسیون خارج کنیم و به جایگاه واقعی خود که جایگاهی مدنی است بازگردانیم. پویش پاسداری از میراث فرهنگی و طبیعی قصد دارد تا از افراد مدنی و برآمده از گروه‌های مختلف شهری که حافظ منافع مردم و پیگیرِ توسعه پایدار در شهر هستند حمایت به عمل آورد.

با توجه به گستردگی مسایل مربوط به میراث فرهنگی و معنوی و هم‌چنین صنایع دستی که دقیقاً جزو این دو میراث است و حاصل هماهنگی میان شیوه‌ی زیست مردم ما در هر گوشه از سرزمین پهناورمان با این تنوع آب‌وهوایی است و هم‌چنین موضوع مهم گردشگری که هوده و نتیجه برخورد درست ما با میراث‌مان است این حوزه نیاز به وزارتخانه‌ای مستقل دارد.

بخشی از هویت، تاریخ و تمدن ملت‌ها و کشورها به موضوع میراث فرهنگی گره خورده است. کشورهایی که واجد میراث تاریخی و فرهنگی هستند کشورهای نوپایی نیستند و جزو کشورهای قدیمی هستند. در ایران هم موضوع میراث فرهنگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و پویش پاسداری از میراث فرهنگی و طبیعی امیدوار است موضوع تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی از طریق فراکسیون مربوط در مجلس، که خیلی هم علاقمند به حوزه میراث فرهنگی و گردشگری هستند، پیگیری شود.

میراث فرهنگی و به ویژه گردشگری برای ملت و کشور ایران مهم است، چرا که با حفظ میراث فرهنگی می‌توان آن را به جهان معرفی کرد. در عین حال ایران واقعاً پتانسیل آن را دارد که با توجه به تنوع آب و هوایی، شمار بالای جاذبه‌های میراث فرهنگی، قوی بودن بسیاری از میراث فرهنگی، وجود تنوع صنایع دستی و سنت‌ها و مراسم‌های گوناگونی که در سراسر ایران برپا می‌شود به سمت گردشگری پایدار حرکت کند و بخشی از درآمد کشورمان حاصل از گردشگری باشد. باید تغییراتی در سیاست‌های کشور و به ویژه در حوزه میراث فرهنگی اعمال شود. بنا به ارتباط کاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورمان با موضوع میراث فرهنگی، این سازمان پتانسیل وزارتخانه شدن را داراست.

در ادامه، مشروح این گفتگو را بخوانید.