بنیانگذار پویش نگهبانان محیط زیست ایران اساسی ترین هدف تشکیل این پویش را اطلاع رسانی به هم میهنان و شهروندان ایرانی در رابطه با حقوق شهروندی به ویژه در زمینه زندگی و محیط زیست، خودرو، خوراک و آب و هوا برشمرد.

پیمان حاج محمود عطار در گفتگو با انتخاب خبر افزود: بسیاری از مردم در مورد دلایل ابتلا به بیماری های عفونی و بعضاً بیماری های صعب الاعلاج یا حتی لاعلاج کمترین اطلاعی داشته و نمی دانند بسیاری از بیماری ها علت های بسیار ساده ای دارد.

وی تصریح کرد: اگر مردم از طریق وسایل ارتباط جمعی و رسانه ای مجازی از علت های بسیار ساده بیماری ها آگاه شوند می توانند در خانواده و محیط اجتماعی که در آن زندگی می کنند و یا به پیشه ای می پردازند عوامل این بیماری ها را کاهش دهند.

این وکیل دادگستری ادامه داد: نکته مهم و اساسی درخصوص افزایش اطلاعات شهروندان در مورد علت بیماری ها و افزایش مرگ و میرهای ناگهانی این است که با افزایش آگاهی همگانی و مردمی از علل و عوامل مرگ و میر و بیماری های صعب العلاج توقع اجتماعی و hajmahmoodattarعمومی جامعه از کارگزاران و حاکمان و دولتمردان بیشتر خواهد شد.

وی اضافه کرد: هنگامی که مسئولان و کارگزاران مملکتی نسبت به اطلاعات و آگاهی های عمومی جامعه در مورد علل و عوامل بیماری ها و خطرات زیست محیطی و بهداشتی و درمانی آگاهی پیدا می کنند ناگزیر می شوند که با انجام سیاست گذاری های کلان در بهبود وضعیت زندگی مردم تلاش کنند. برعکس، اگر مردم آگاهی های عمومی و همگانی کمی نسبت به علل و عوامل بیماری ها و مرگ و میرها و حقوق پایمال شده خود داشته باشند مسئولان نیز آن احساس وظیفه و تعصب لازم را نخواهند داشت.

حاج محمود عطار با ذکر یک ضرب المثل اظهار داشت: یک ضرب المثل قدیمی هست که می گوید تا نوزاد گریه نکند، مادر شیر به او نخواهد داد؛ در این راستا نمی توان دولتمردان را مهربان تر از مادر نسبت به نوزاد دانست. هنگامی که این ضرب المثل، مادر را که اوج مهربانی و محبت است اینگونه معرفی می کند و ادای حق نوزاد را منوط به بانگ برداری، فریاد زدن و گریه و شیون نوزاد می داند، پس می توان از طریق ارتباطات همگانی، کانال ها و گروه های مجازی و اطلاع رسانی های عمومی شهروندان ایرانی را آگاه کرد تا سطح توقع جامعه از دولتمردان برای بهبود روند زندگی آنان افزایش یابد.

حفظ حقوق مردم و نجات جان شهروندان چگونه؟!
اما پویش نگاهبانان محیط زیست ایران چگونه دولتمردان ایرانی را مجاب به حفظ حقوق مردم و نجات جان شهروندان می کند؟ پیمان حاج محمود عطار در همین رابطه گفت: پیش از آنکه پویش به صورت حفاظت و نگاهبانی از محیط زیست کشور تغییر نام یابد تحت عنوان پویش اصلاح قوانین حمایتی از محیط بانان و جنگل بانان ایران تشکیل شد.

بنیانگذار پویش نگهبانان محیط زیست ایران خاطرنشان کرد: در فاصله بسیار اندکی از زمان تشکیل کمپین اصلاح قوانین حمایتی از محیط بانان و جنگل بانان ایران، این پویش مردمی مورد استقبال چشمگیر و بی نظیر مردم سراسر کشور به ویژه دلسوزان حفاظت از محیط زیست و محیط بانان و جنگل بانان و پاسداران منابع طبیعی و منابع زیست محیطی قرار گرفت.

وی ادامه داد: مدیران پویش اصلاح قوانین حمایتی از محیط بانان و جنگل بانان ایران هنگامی که استقبال چشمگیر مردم کشور را نسبت به این موضوع ملاحظه کردند تصمیم گرفتند که کمپین را به مسائل اساسی تر و مهم تر که حمایت از محیط بانان و جنگل بانان نیز یکی از آن وظایف مهم و اساسی می باشد تعمیم دهند.

این فعال حقوق شهروندی افزود: طی روزهای آینده جلسه ای با حضور اعضای هیئت مؤسس این کمپین تشکیل خواهد شد تا اعضا نسبت به تبیین اساسنامه ای برای ادامه فعالیت اقدام کنند.

حاج محمود عطار تأکید کرد: در حال حاضر باید برای آگاهی عزیزان عضو به اطلاع رساند که هدف تشکیل این پویش در درجه نخست، آگاهی رسانی قوانین و مقررات حقوق شهروندی به مردم ایران در رابطه با مسائل بهداشتی، زیست محیطی و درمانی می باشد. در مرحله دوم هم نحوه استیفای این حقوق حقه مردم از طریق مراجع نظارتی و اجرایی و در صورت عدم توجه این مراجع، استیفای این حقوق از طریق مراجع قضایی داخلی و احیاناً بین المللی می باشد.

وی اضافه کرد: در این راستا این پویش به برگزاری و انجام نشست ها، جلسات، همایش ها و تنظیم مصاحبه ها و مقالات برای اطلاع رسانی همگانی در این خصوص و دعوت از دلسوزان محیط زیست و منابع طبیعی و بهداشت جامعه به همکاری در این پویش می باشد.

ساز و کار قانونی پویش نگهبانان محیط زیست ایران
اما پویش نگهبانان محیط زیست ایران چگونه مرگ و میر شهروندان ایرانی را پیگیری قضایی می کند؟ ساز و کار آن چگونه است و شهروندان چگونه می توانند با این کمپین مردمی ارتباط می گیرند؟ حاج محمود عطار در همین رابطه گفت: تشکیل این پویش مقدمه ای خواهد شد که اعضای هیئت مؤسس آن یک نهاد مردمی و سازمان مردم نهادی را از طریق وزارت کشور و اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسانند.

وی اظهار داشت: با ثبت این نهاد صنفی هیئت مدیره و مسئولین پویش مردمی نگهبانان محیط زیست ایران مشخص شده و سپس اساسنامه و شرح وظایف هیئت مدیره در مراجع ذیربط به تصویب می رسد.

این وکیل دادگستری تأکید کرد: در قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 به سازمان های مردم نهاد این حق و اجازه داده شده است که در مواردی که نقض حقوق شهروندی، نقض حقوق زنان و کودکان، نقض حقوق محیط زیست و نقض مقررات بهداشتی را مشاهده می کنند بدون وجود شاکی خصوصی به نمایندگی از آحاد مردم نسبت به موارد نقض این حقوق به مراجع قضایی اعلام جرم کنند و مراحل دادرسی را از طریق معرفی وکیل و نماینده حقوقی از سوی سازمان مردم نهاد در مراجع قضایی پیگیری نمایند.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی درخصوص زمان تشکیل اینNGO گفت: طی روزهای آتی نشستی با همکاران حقوقدان برگزار می شود تا با انجام هم اندیشی، اساسنامه ای در این خصوص تدوین شود، سپس یک نماینده به وزارت کشور معرفی می شود تا بر این اساس بتوان تشکیل این سازمان مردم نهاد را از طریق این نهاد دولتی و بخشی که متولی صدور پروانه ها است پیگیری کرد.

سایت انتخاب خبر و شبکه اجتماعی تلگرام بازوی رسانه ای پویش نگهبانان محیط زیست ایران
بنیانگذار پویش نگهبانان محیط زیست ایران به عنوان نماینده اعضای این کمپین مردمی اظهار امیدواری کرد که که سایت انتخاب خبر یک ستونی برای قوانین زیست محیطی و اخبار مربوط به موارد نقض حقوق محیط زیست و نقض قوانین بهداشتی و درمانی تشکیل دهد.

وی در پایان تأکید کرد: چون رسانه مجازی تلگرام به صورت همه گیر در اختیار اکثریت هم میهنان ایران می باشد اطلاعات این ستون محیط زیست و بهداشت و درمان حتماً باید از طریق کانال تلگرام انتخاب خبر به مردم اطلاع رسانی شود.

گفتنی است؛ سایت انتخاب خبر هرگونه آمادگی خود را جهت انتشار منظم اطلاعات پویش نگهبانان محیط زیست ایران اعلام می نماید و اخبار مربوطه از طریق کانال انتخاب خبر در شبکه اجتماعی تلگرام نیز منتشر خواهد شد.

شایان ذکر است؛ شهروندان ایرانی می توانند جهت عضویت در پویش نگهبانان محیط زیست ایران به نشانی تلگرام: https://telegram.me/mohitbaneirani مراجعه کنند.