به گزارش انتخاب خبر، بازیگر بودن و بازیگری كردن جزو آن دسته از حرفه‌هایی است که خیلی‌ها آرزو دارند یک روز قدم در این عرصه بگذارند و به شهرت و محبوبيت دست پیدا کنند، اما این حرفه آنقدر سخت و دشوار است که شاید کم‌تر کسی توانایی ماندگار شدن در آن را داشته باشد.

اين روزها در میان نسل جدید بازیگران، افرادی پیدا می‌شوند که با وجود همه سختی ها برای موفق شدن در کارشان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کردند و بدون داشتن رابطه و يا پارتی بازی در حرفه‌ی بازیگری خوش درخشیده‌اند.

سحر نظام دوست یکی از بازیگران جوان و خوش ذوقی است که با وجود همه سختی‌ها و موانع که سر راهش وجود داشت در کار بازیگری خوش درخشید و این روزها سری بین سرها پیدا کرده است. کافی است نگاهی به پرونده‌ی کاری این هنرمند جوان بیاندازید تا متوجه شویم آینده‌ای درخشان در پیش رو دارد.

بازی اين بانوي هنرمند در آثاري همچون «هویت»، «بگو که واقعیت ندارد»، «پیغامی برای جنایتکاران» ،«بار دیگر بنگر»، «سلوی»، «جنون»، «آلما»، «پنج دری»، «فرار از زندان»، «خط آبی»، «بدهکاران به بهشت نمی روند» نقش آفريني كرده و قرار است به زودی در فیلم «زن احتمالی» به کارگردانی مسگران جلوي دوربين قرار بگيرد.
در این گزارش سحر نظام دوست در گفتگو با انتخاب خبر از ورودش به دنیای هنر و از ناگفته‌های دنیای این روزهای تئاتر، سینما و تلویزیون می‌گوید.

مثل خیلی از بازیگران موفق، کارش را از بازی در صحنه تئاترآغاز کرد، شاید به همین خاطر است که خیلی خوب در قالب نقشی که قرار است آن را بازی کند فرو مي‌رود و از جان و دل مايه مي‌گذارد. وقتی از علاقه‌اش به بازیگری از او می‌پرسیم می‌گوید: «به نظرم هنر بازیگری تنها چیزی است که باید در جوهره‌ی وجودی یک انسان وجود داشته باشد. خود من از دوران کودکی علاقه‌ی زیادی به مجری گری و گویندگی اخبار داشتم. البته پدرم این ماجرا را خیلی دوست داشت. انگار خدا هنر را در جزء به جزء وجودم قرار داده بود، اصلاً به همین خاطر بود که وقتی با اصرار خانواده‌ام وارد رشته تجربی شدم یک سال بیشتر دوام نیاوردم و در سال جدید تحصيلي وارد رشته گرافیک شدم.»

وقتی پایم به تئاتر باز شد
عاشق هنر بودم، پیانو می‌زدم و حتی این عشق به هنر تا جایی در زندگی‌ام وجود داشت که با آغاز فصل پاییز با الهام از طبیعت زیبای خدا روی دیوار اتاقم برگ‌های پاییزی را نقاشی می‌کردم. این ها را نظام دوست می‌گوید و ادامه می‌دهد: «در دوره‌ی دبیرستان بود که وارد یک گروه تئاتر شدم و همزمان در کلاس‌های بازيگري آقای صباغ‌زاده در مشهد شرکت کردم. در همان دوران كه 15 سال بيشتر نداشتم آنقدر نقشم را در تئاتر خوب ایفا کردم که در همان سن 15 سالگی پیشنهاد کار تصويري به من شد اما خوب به خاطر شرایط سنی‌ام خانواده‌ام با این كار موافقت نکردند اما این مسئله باعث نشد دست از کار بکشم و وقتی وارد دانشگاه شدم کارم را در یک تئاتر به نام آدم وحوا که اتفاقاً یک اثر هنری خیلی قوی و پرمحتوا بود آغاز کردم و در آنجا در نقش حوا ظاهر شدم.

saharnezaamdust

به دنبال آموختن بودم
نظام دوست می‌گوید: آموختن یک کار آن هم به صورت علمي می‌تواند موفقیت یک انسان را تضمین کند، من خودم در کلاس‌های بازیگری اساتيدي همچون پوران درخشنده و استاد باکیده شرکت كردم و فقط به دنبال آموختن علم بازیگری بودم. حالا هم خوشحال هستم که کارم را از اساتیدی آموخته‌ام که هرکدامشان اسطوره‌ای در هنر بازیگری هستند.

اولین نقش در مقابل دوربین
این هنرمند جوان از اولین بازی خود در مقابل دوربین اینطور می گوید: اولین کار تصویر من به نام «بگو که واقعیت ندارد» کاری از اصرافیل شیرازی بود. پس از این کار بود که به آقای عبدالله باکیده معرفی شدم و با ایشان اولین کار بلندم را به نام هویت بازی کردم. هویت کار سختی بود اما خوشبختانه توانستم از انجام این کار سرافراز بیرون بیایم و تجربه‌ی خوبی را به دست بیاورم.

او ادامه می‌دهد: «سلوی» کار بعدی من در مقابل دوربین بود، یک کار سخت که خوشبختانه آن را هم با موفقیت پشت سرگذاشتم البته بازی‌ کردن در تئاتر و به قولی خاک صحنه ئئاتر خوردن‌ها این کمک را به من کرد تا وقتی مقابل دوربین قرار بگیرم بتوانم کارم را به خوبی انجام دهم.

محبوبیت بهتر از مشهوریت است
نظام دوست می‌گوید: ماندگار بودن را دوست دارم و شاید در حال حاضر به دنبال این نباشم که تبدیل به یک چهره سوپراستار شوم. هنرمندانی مثل مرحوم حمیده خیرآبادی چهره‌ای ماندگار هستند چرا که حتی این روزها که در بين ما نیستند هنوز ياد و خاطره‌اش در ذهن مردم زنده است. اینجاست که باید بگویم یک هنرمند وقتی محبوبیت داشته باشد ماندگار خواهد شد اما اگر یک هنرمند تنها مشهور باشد این شهرت تا یک زمانی برای او باقی خواهد ماند و پس از گذشت زمانی به فراموشی سپرده خواهد شد. به همین خاطر است که ترجیح می‌دهم بیشتر در کارهای سینمایی بازی کنم تا به این محبوبیت دست پیدا کنم و یک روز نوه‌های من با افتخار بگویند که مادر بزرگ ما سحر نظام دوست است.

سینما یک دهکده کوچک
وی ادامه می‌دهد: به نظرم سینما یک دهکده کوچک است که اهالی این دهکده از همه اتفاق‌هایی که برای همدیگر رخ می‌دهد باخبر می‌شوند و اگر کسی کاری غیر اخلاقی در این جامعه‌ی کوچک انجام دهید همه با خبر می‌شوند. این موضوع را می‌توانم با افتخار بگویم که در محیط سینما با همه مسائل حاشیه‌ای که در آن رخ می‌دهد جزو افرادی بودم، هستم و خواهم بود که برای کار کردن تن به هرخواسته‌ای نداده‌ام و معتقد هستم باید قدم به قدم به آن موفقیتی که مدنظرم هست برسم نه به هر قمیتی!

با پول بازیگر نمی‌شوید
این بانوی هنرمند ایرانی اضافه می‌کند: مطمئن باشید هیچ وقت هیچ فردی نمی‌تواند با پول بازیگر شود چرا که حق آن بازیگری را که با تلاش و پشتکار خودش وارد این عرصه شده است را زیرپا می‌گذارد. اما اگر بخواهیم از یک زاویه‌ی دیگری به این ماجرا نگاه کنیم باید بگویم که بازیگر باید استعداد داشته باشد و اگر این استعداد را نداشته باشد هیچ وقت موفق نمی‌شود و حتی این استعداد نداشتن باعث می‌شود که در حین کار، انرژی دیگر عوامل ساخت فیلم را بگیرد.

هنرمند واقعي باشيم
هنر و لذت بردن از آن هميشه به معناي خلق يك آثار هنري مثل يك تابلوي نقاشي نيست بلكه مقاومت يك انسان در برابر نفسانیت نيز می‌تواند یک هنر باشد. وقتي يك هنرمند به شهرت و محبوبيت دست پيدا مي‌كند می تواند به به خواسته‌های نفسانی خودش غلبه كند، آن موقع است كه مي‌توان او را یک هنرمند واقعی نامید.

وقتی فرق می‌گذارند
نظام دوست درباره‌ی سختی‌های کار بازيگري می‌گوید: کار کردن در عرصه‌ي بازيگري سخت است و اگر قصد داريد وارد اين حوزه شويد باید تحمل خودتان را بالا ببرید. خیلی از اوقات رفتارهایی را با شما خواهند داشت که اگر تحمل نداشته باشید زود خسته مي‌شويد؛ مثلاً وقتی شما به عنوان یک بازیگر تازه کار در یک پروژه مشغول کار می‌شوید رفتارهایی که با یک بازیگر چهره و رفتارهايي كه با شما دارند زمین تا آسمان فرق می‌کند و فقط باید تحمل کنید.

با نقشت زندگی کن
به نظر این هنرمند جوان یک بازیگر باید در نقشش غرق شود. او می‌گوید: به نظرم یک بازیگر باید آنقدر توانایی داشته باشد که از پس اجرای هر نقشی بربیاید و در نقشی که به او محول شده غرق شود، مطمئناً وقتی این کار را انجام دهید در کارتان پیشرفت می کنید. من خودم همیشه با نقش‌هایی كه قرار بوده بازي كنم ارتباط تنگاتنگی برقرار‌کردم. خوب به خاطر دارم که قرار بود نقش دختری را که بازی کنم که مادرش در بستر بیماری است،آن لحظه واقعاً به این فکر می‌کردم که مادرم دچار حادثه شده و روي تخت بيمارستان بستري است.

خانواده‌ام مثل كوه پشت سرم بودند
اگر حمایت خانواده‌ام نبود شاید هیچ وقت موفق نمی‌شدم و به اینجا نمی‌رسیدم. اگر خانواده‌ها از فرزندانشان حمایت کنند یک روز باعث سربلندی آنها می شود. نمی‌گویم که خیلی موفق شده‌ام اما وقتی سن و سال کم تری داشتم به خانواده‌ام گفتم یک روز چهره‌ام را به عنوان یک بازیگر روی پرده‌ی سینما خواهید دید. پدر و مادرم من را حمایت کردند و با کمک آنها بود که این اتفاق رخ داد.

انتخاب کارگردان
او ادامه می‌دهد: در ساخت یک فیلم، تهیه کننده حرف اول را می‌زند و بعد انتخاب بازیگران توسط کارگردان مهم تر از هرچیز دیگری است. به همین خاطر است که این دو مقوله برايم از اهمیت بیشتری برخودار هستند. همه بازیگران دوست دارند با کارگردانان بزرگ کار کنند اما بازیگر باید آنقدر خوش درخشیده باشد که کارگردانان به سراغش بیایند. من خودم آرزو دارم با کارگردانان بزرگی مثل حسن فتحی و اصغر فرهادی کار کنم.

به دنبال عالی ترین باشید
من دنبال سیمرغ هستم؛ به همین خاطر است که هميشه به دنبال بازي در نقش‌های متفاوت هستم. این کار یعنی گیشه‌ای نباشم، همانطور که تا به امروز در نقش دختر فراری و دختر محجبه، نقش خانم باردار را بازی کردم. اینکه یک بازیگر همیشه در نقش یک فرد زیبا و جذاب بازی کند مهم نیست، مهم این است که شما به عنوان بازیگر آنقدر توانایی داشته باشید که در هر نقشی کارتان را به نحو احسن انجام دهید.

عکس های بیشتر از این هنرمند محبوب سینمای ایران:

saharnezamdoost

saharrnezamdust

saharrnezammdust

saharrnezzammdust


گزارش و عکس از: جعفر پاکزاد