اسناد محرمانه برجام در حالی منتشر شده که دولت تازه کار ایالات متحده که در اواسط ژانویه، نبض امور را در دست می گیرد، مخالفانی سرسخت در درون خود برای مقابله با برجام دارد. موضوعی که حتی به تهدید برای کنار کشیدن یک جانبه از توافقنامه هسته ای کشیده شده است؛ تحلیلی که وجود دارد این است که با انتشار اسناد محرمانه و مُهر تأیید بر همکاری صادقانه ایران با آژانس و عملیاتی کردن وظایف مشخص شده در برجام، حالا اگر حتی آمریکای تحت رهبری ترامپ هم از توافق کنار بکشد،به احتمال خیلی زیاد اروپا در کنار روسیه، چین و بریتانیا پای قول و قرارهایی که با ایران داشته اند، خواهند ماند. این همان «فرار رو به جلو» ایران ، اوباما و دیگر طرف های برجام است که پیش از پایان کار چهل و چهارمین ريیس جمهور ایالات متحده، برجام را در مقابل سگ هاري چون جیمز ماتیس، واکسینه کرد.از سوی دیگر، انتشار محرمانه های برجام این شرایط را به وجود آورد که دست تندروهای داخلی و خارجی را برای به راه انداختن حرف و حدیث پشت سر برجام ببندد. همان هایی که حاضر نیستند رنگ صلح را ببینند و برای زمین زدن برجام، هر کاری می کنند. اما حالا آن ها هم به گوشه رینگ رفتند و دیگر، نمی توانند برای سر در آوردن از مفاد محرمانه برجام، شبح استخدام کنند!

شنبه، چند روز مانده به سال نو میلادی، انگار یوکیو آمانو و همکاران، می‌خواستند کریسمسی متفاوت را خلق کنند! آن‌ها در یک اقدام غیر منتظره و با الگو گرفتن از حرکات جولیان آسانژ، محرمانه های توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی را روی دایره ریختند؛ برجام لیکس!

در مرحله اول چیزی که از این حرکت آژانس به ذهن خطور کرد، سفر چندروز پیش یوکیو آمانو به ایران بود. یکی از احتمالاتی که به وجود آمده این است که احتمالا مدیرکل آژانس به تهران آمده تا بگوید قرار است دم کریسمس چه اتفاقی برای محرمانه‌های برجام بیفتد و طرف ایرانی را در جریان گذاشته است!

از طرف دیگر، چند روز مانده به پایان دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، معلوم نیست که آژانس با این حرکت چه در سر دارد. حالا تمام این ها را وصل کنید به ماجراهای چند روز اخیر در ایران و تحت فشار گذاشتن وزیر امورخارجه ایران، دکتر ظریف به‌خاطر یک فایل صوتی انگار با یک پازل پیچیده ، طرف هستیم. پازلی که قطعاتی از آن در ایران، وین، واشنگتن و چند شهر دیگر وجود دارد! قطعات این پازل در هر نقطه ای، کارکرد خاص خودش را دارد.

جالب اینجاست که کنار اسناد منتشر شده توسط آژانس به نامه ای از فدریکا موگرینی بر می خوریم خطاب به همراه این اسناد نامه‌ای از فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده‌ سیاست خارجی اتحادیه اروپا که مجوز انتشار اسناد را صادر کرده است! بر روی بعضی از اسناد تاریخ ششم ژوئن ۲۰۱۶ درج شده که با این حساب، چند روز پیش از نهایی‌شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تنظیم شده‌اند.

اسناد محرمانه چه می گویند؟!

مطابق آن چه در دل این اسناد گنجانده شده، ایران و اعضای باشگاه 1+5 (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا، آلمان) رضایت داده اند که ایران فقط می‌تواند اورانیوم را تا غلظت کم غنی‌سازی کند؛ غلظتی که نتوان از آن برای ساخت سلاح های هسته‌ای استفاده کرد. حجم اورانیوم کم‌غلظت موجود در ایران هم نباید بیش از ۳۰۰ کیلوگرم باشد. با این توضیح که ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم حتی اگر غلیظ‌تر هم شود، برای ساخت کلاهک هسته‌ای کافی نیست. در این میان خبرگزاری آسوشیتدپرس خبر داده که هنگام امضای برجام، ایران بیش از ۱۰۰ کیلوگرم زباله هسته‌ای مایع یا جامد داشته که حاوی اورانیوم کم‌غلظت بوده است. بخشی از این مواد در ایران هستند و اسناد تازه منتشرشده نشان می‌دهند که اورانیوم کم‌غلظت موجود در زباله‌ها «غیر قابل بازیابی» ارزیابی شده‌اند و به همین دلیل جزء سهمیه ۳۰۰ کیلوگرمی محسوب نمی‌شوند!

رابطه انتشار اسناد با ریاست جمهوری ترامپ!

آنچه از ظاهر امر پیداست ، باید نظر هوشمندانه شخص باراک اوباما رابه‌صورت زیر پوستی در برجام لیکس آژانس، متوجه شویم. در نگاه اول شاید آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ یکی از خطراتی باشد که درباره برجام به آن توجه شده است.درواقع اوباما برای بیمه کردن برجام و نشان دادن اینکه ایران، شش دانگ به تعهداتش عمل کرده، دستور انتشار اسناد را داده است. حالا چه اتفاقی می افتد؟ دنیا قبل از اینکه توطئه ای علیه برجام صورت بگیرد، خبر دار شده که ایران، به شدت به تعهداتی که زیر آن را امضا کرده، پایبند بوده است و اگر بخواهد خطری متوجه برجام و نقض آن شود، بدون شک از سوی آمریکا خواهد بود. این یعنی آچمز کردن دونالد ترامپ برای هر نوع ماجراجویی علیه برجام.

از طرف دیگر، باید این نکته را بگویم که انتشار این اسناد، قطعا با رضایت همه طرف‌ها بوده است؛ یعنی هم ایران و هم اعضای 1+5 از رونمایی محرمانه های برجام، مطلع بوده و رضایت داشته اند. این مساله به معنای آن است که طرفین توافق هسته ای، بصورت کاملا هماهنگ و متفق از اجرای مهم‌ترین برجام، راضی هستند و عملیاتی شدن آن را مطلوب ارزیابی می کنند. حالا باید منتظر شد و دید که واکنش ها به برجام لیکس آژانس چه خواهد بود و دنیا در مقابل این موضوع، چگونه ری-اکشن نشان خواهد داد.

منبع: روزنامه قانون