Hengameh shahidi 1هنگامه شهيدي در گفت و گو با سايت "انتخاب خبر" اظهار داشت: اخیرا نمایندگان مجلس اذعان داشته اند که رهبر انقلاب مسئله حصر را به "شورایعالی امنیت ملی" و "دستگاه قضایی" واگذار و هرگونه تصمیم درخصوص رفع حصر یا تداوم حصر برعهده این شورا و نیز دستگاه قضایی قرار داده شده است.

اين فعال سياسي در پاسخ به سؤالی درخصوص نقش رهبر انقلاب درخصوص تداوم حصر تصریح کرد: براساس شواهد فعلي و توضيحاتي كه عنوان شد به نظر مي رسد در حال حاضر شخص رهبري مانعي براي ادامه حصر و رفع آن نیستند!

وي درباره ادعای برخی از نمایندگان مجلس مبنی بر رفع حصر آقايان كروبي و موسوي قبل از سال جدید و خلف وعده مسولان ذیربط در این باره گفت: یک نکته مهم و کلیدی درخصوص نقش آقای روحانی درخصوص موضوع حصر را بیان مي کنم و آن اینکه در بهمن ماه سال ١٣٨٩، نفرات اصلی و‌ ثابت شورایعالی امنیت ملی در جلسه ای "مصوبه حصر" را امضا کردند که یکی از این افراد امضاکننده شخص آقای حسن روحانی بوده که در جلسه این شورا مبنی بر حصر آقایان کروبی، موسوی و خانم رهنورد حضور داشته و آن روز غیبت هم نداشته است. از سویی اینکه نمایندگان مجلس ادعای رفع حصر را چند ماه قبل از شروع سال جدید مطرح کردند قاعدتا می بایست اشاره ای به وعده آقای روحانی به عنوان رئیس شورایعالی امنیت ملی درباره اتمام حصر می کردند که تاکنون هیچ نماینده ای از قول آقای روحانی اظهارنظری درخصوص رفع حصر نکرده است.

اين روزنامه نگار و تحليلگر مسائل سياسي با ابراز تاسف از اينكه آقای روحانی با استفاده از پیاده نظام تبلیغاتی تاکنون درباره امضاي خود پاي مصوبه حصر اظهار نظر نکرده و‌ همیشه به عنوان یک موضوع کلی درباره حصر اظهار نظر کرده است تاكيد كرد: اگر امضای آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور کشور پای مصوبه حصر باشد که هست در حال حاضر تنها شخصی که می تواند نسبت به تعیین تکلیف حصر محصورین شفاف سازی کند ‌‌و در یک اتاق شیشه ای اظهارنظر و تصمیم گیری کند شخص ايشان است و باید خود او در خصوص رفع و یا تداوم حصر پاسخگو باشد.

مشاور مهدي کروبی تأکید کرد: اکنون زمان آن فرا رسیده است تا آقای روحانی گذشته از شعارهایی که تاکنون درباره رفع حصر سر داده است بعد از ۸ سال که قاعدتا متن مصوبه مذکور از طبقه بندی محرمانه خارج شده و به عنوان اولین اقدام و صداقت در عمل، مصوبه حصر معترضین به انتخابات 88 را منتشر کند تا مشخص شود که آیا امضای ایشان از ابتدا پای مصوبه حصر بوده یا نبوده است. که اگر حصر آقایان مورد تایید ایشان بوده علت را برای افکار عمومی بدون فرافکنی و طفره توضیح بدهد.

وي افزود: براساس سوابق سیاسی آقای روحانی، ایشان در هر زمان و‌ مقطع از جمهوری اسلامی مشی سیاسی خود را تغییر داده و چرخش محسوسی کرده است و‌ تاکنون به هیچ وجه چه در جریان اصولگرا و ‌چه در جریان اصلاح طلب هزینه ای نداده بلکه در مقاطع حساس در گوشه ای سکوت کرده و اظهارنظری نداشته است. ایشان در دهه اول انقلاب نظرات سیاسی تند و افراطی درخصوص مسایل مختلف داشته و در دهه دوم فردی که چندان تندرو نبوده و از آن مسیر اول فاصله گرفته شهرت گرفته و در دهه سوم از اشرافیت سیاسی بالایی برخوردار بوده و در دهه چهارم تبدیل به فردی غیر از سه دهه اول شده و اسم خود را اعتدالگرا گذاشته است. چنین شخصیت هایی که در بازی قدرت به این شکل عمل می کنند از مرموزترین افراد سیاسی یک کشور به حساب می آیند و همیشه یک راه در رو برای فرار از پاسخ به سوالات پیدا می کنند.

این فعال سیاسی اضافه کرد: در حال حاضر شعار رفع حصر تبدیل به یک کاسبی برای اصلاح طلبان و اعتدالگرایان شده است تا در حقیقت موضوع نارضایتی مردم را در قالب این موضوع کنترل کنند. در این راستا اصلاح طلبان و اعتدالگرایان به طور مرتب و مستمر قول رفع حصر می دهند، زمان هایی را اعلام می کنند که در سر رسید مهلت وعده داده شده عملا رفع حصری اتفاق نمی افتد. بنابراین هدف این دو طیف فکری بیشتر کشاندن مردم به دنبال موضوع حصر است تا اینکه واقعا قصد بر رفع حصر باشد ‌و از سویی مطالبات معیشتی و ‌اقتصادی مردم را با موضوع رفع حصر گره بزنند و به نوعی افکار عمومی را از خواسته شان منحرف کنند. که بنظرم مردم آنچنان گرفتار مسایل مالی و ‌اقتصادی شده اند که دیگر به فکر رفع حصر نیستند و این را در اعتراضات دی ماه به طور کامل شاهد بودیم و هیچ کس در تهران و در هیچ یک از استان ها شعار رفع حصر ندادند.

هنگامه شهیدی همچنين تصریح کرد: بزرگان و لیدرهای جریان سیاسی احزاب اصلاح طلب نسبت به این موضوع که شخصا آقای روحانی از موافقان حصر محصورین بوده اند و‌مصوبه حصر را بنا به مسولیتی که در شورایعالی امنیت ملی داشته امضا كرده اند همواره آگاه بوده و از این قضیه اطلاع کامل داشتند و اصلاح طلبان و اعتدالگرایان عملا در انتخابات های ٩٢ ، ۹۴ و ٩٦ از شعار رفع حصر استفاده کردند تا با فریب افکار عمومی رقیب اصولگرای خودشان را به شکست بکشانند چون یکی از مهم‌ترین مطالبه مردم در انتخابات مسئله رفع حصر بوده و با ایجاد حساسیت در بین مردم این مطالبه تشدید و‌ مورد توجه بیش‌تری قرار گرفت.

اين روزنامه نگار و تحليلگر مسائل سياسي در پاسخ به پرسشی درخصوص زمان احتمالی رفع حصر اظهار داشت: با توجه به سابقه آقای روحانی که بیان کردم و اینکه ۵ سال است در این باره شفاف سازی نکرده در خوشبینانه ترین حالت احتمال می دهم حصر آقایان مهدی کروبی و میرحسین موسوی و خانم زهرا رهنورد تا انتخابات سال ۹۸ تداوم داشته باشد یا اینکه تا پایان دوره ریاست جمهوری آقای روحانی ادامه پیدا خواهد کرد و عملا رفع حصری صورت نخواهد گرفت.

وی در تشریح دلایل این ادعای خود گفت: اگر رفع حصر قبل از انتخابات سال ۹۶ اتفاق می افتاد می توان گفت که از محبوبیت آقای روحانی کاسته می شد و اصلاح طلبان دیگر بهانه ای برای استفاده از اين موضوع در افکار عمومی نمی توانستند پیدا کنند تا به نوعی بتوانند مطالبات مردمی را روی آن موضوع برجسته کنند.

هنگامه شهيدي افزود: نظرم بر این است که امروز اگر رفع حصر بشود دو اتفاق خواهد افتاد؛ اول اینکه روحانی بعد از ۵ سال با بوق ‌‌و کرنا این مسئله را به پای خود می نویسد و همانند برجام کار تبلیغاتی انجام خواهد داد و خود را به عنوان یک قهرمان معرفی خواهد کرد که بعید است كليات نظام این را قبول کند و ‌اجازه دهد روحانی از این مسئله برای خود امتياز خلق كند، دوم اینکه حل ‌و رفع حصر امروز با توجه به مشکلاتی که در کشور دامن گیر هیات دولت ‌و شخص روحانی شده چندان مهم نباشد و تیم روحانی این مسئله را با تمام زیرکی به طرف نمایندگان مجلس سوق داده و‌نمایندگان برای رفع آن تلاش خواهند کرد تا بتوانند برای انتخابات سال ۹۸ باز کیسه ای برای خود بدوزند که بنظرم در این صورت باز كليات نظام اين اجازه را نخواهد داد كه برخی از نمایندگان لیست امید از این پیگیری برای خود کیسه ای بدوزند. پس نتیجه می گیریم اصلاح طلبان از سال ۹۲ تاکنون تلاش کرده اند از موضوع رفع حصر در برابر افکار عمومی سواستفاده کنند و نه برای آزادی محصورین! آنها در جهت منافع خود تلاش کردند که اگر چنین نبود بسیاری از سران اصلاح طلب امروز در جلسات خصوصی خود نمی گفتند ما در انتخابات سال ۸۸ اشتباه کردیم خود را با نظام درگیر کردیم و از گذشته خود ابراز پشیمانی می کنیم.

اين فعال سياسي در ادامه اضافه كرد: انگار این تاکتیک ها از سوی اصلاح طلبان به صورت طراحی شده اي در جامعه مطرح می شود که نظام را نسبت به موضوع رفع حصر حساس کنند تا حل نشود که با این تحلیل می شود گفت پس عامل اصلی ادامه حصر خود شخص آقای روحانی و وابستگان اصلاح طلب و اعتدال گرای او هستند.

انتخاب خبر از خانم شهيدي پرسيد یکی از نمایندگان مجلس اخیرا عنوان کرده که از امروز(شنبه 18 فروردین) موضوع رفع حصر در دستور کار فراکسیون امید مجلس قرار می گیرد. اما با این اوصاف آیا می توان به عملکرد فراکسیون امید در زمینه رفع حصر محصورین دل بست؟ كه وي در همین رابطه پاسخ داد: تاجایی که خبر دارم دستور انحلال " فراکسیون حصر" داده شده و این فراکسیون را غیرقانونی نامیده اند؛ بهرحال اگر واقعا فراکسیون امید مجلس خیلی جدی قصد دارد تا دوباره به مسئله حصر ورود پیدا کند، لازم است از شخص رئیس جمهور توضیح بخواهد و قطعا نمایندگان این فراکسیون باید انتشار مصوبه شورایعالی امنیت ملی درخصوص موافقت با حصر آقايان كروبي، موسوي و خانم رهنورد در بهمن ١٣٨٩ را درخواست کنند تا مشخص شود آیا امضای شخص آقای روحانی پای این مصوبه بوده یا خیر! و اگر هم بوده است شخص آقای روحانی باید در حال حاضر مواضع جدید خود را پیرامون تداوم حصر محصورین اعلام کنند.

اين روزنامه نگار و تحليلگر مسائل سياسي در پایان خاطرنشان کرد: لزوم رفع حصر محصورین شعار کلیدی و اصلی آقای روحانی در انتخابات های گذشته بوده است اما در کمال شگفتی تا به امروز اقدام عملی در این زمینه از سوی آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور و رئیس شورایعالی امنیت ملی صورت نگرفته است‌ جز اینکه به صورت نمادین گشایش هایی در این زمینه صورت گرفته که بنظرم قابل بحث نمی باشد.