به گزارش انتخاب خبر، اکنون بعد از سه سال این همیار محیط زیست محکوم به پرداخت سی ملیون تومان دیه در حق شکارچی شده است. او هیچ راهی ندارد، چون استخدام رسمی هم نیست حمایتی از او نشده و چند روز دیگر باید خود را به دستگاه قضایی برای اجرای حکم معرفی کند.

حمید بیگی در معرفی خود می گوید: پنج سال است به عنوان همیار محیط زیست به صورت داوطلبانه و از سر احساس تکلیف صیانت از انفال الهی و تنوع زیستی کشور فعالیت می کنم. طی این پنج سال به شکل جدی و تمام وقت همراه با محیط بانان عزیز کشورم به انجام وظیفه می پرداخته ام.

وی در گفتگو با خبرنگار انتخاب خبر افزود: در بدو کار، بزرگ ترین همایش آشتی با حیات وحش را برگزار کردم و طی این همایش، پنجاه شکارچی متخلف را آموزش دادم و در یکی از مساجد و در یک برنامه باشکوه و تأثیرگذار، شکارچیان متخلف پس از اینکه سلاح خود را تحویل دادند hamid beigiشکار را هم به کناری نهادند و میثاق نامه حفاظت از حیات وحش را امضا نمودند.

این حامی محیط زیست کشورمان ادامه داد: سپس به شکل جدی آموزش جوامع محلی را در دستور کار قرار دادم و در مدارس هم مسائل زیست محیطی را آموزش می دادم.

حمید بیگی اما در تشریح جزئیات حادثه تیراندازی به شکارچیان متخلف گفت: در یک مأموریت به همراه یکی ازهمکاران رسمی در جریان گشت زنی در منطقه با یک اکیپ شکارچی متخلف حامل سلاح غیرمجاز روبرو شدیم و در جریان دستگیری آنها که مقاومت داشتند و تمرد نمودند و قصد جان ما را داشتند به دستور مافوق خود اقدام به شلیک تیر اخطار نمودم که گلوله به شکل غیرمستقیم با زمین برخورد و متلاشی شد وکمانه کرد و به شکل جزئی به چشم متخلف برخورد و جراحتی وارد شد. نهایتاً پس از حدود سه سال مراحل قضایی که برایم بسیار پرهزینه بود رأی برمحکومیت من به پرداخت بیست و هفت میلیون دیه در حق شکارچی صادر شد.

این همیار محیط زیست تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل عدم وجود رابطه استخدامی نتوانست حمایتی صورت بدهد و چون خودم هم توان پرداخت دیه را نداشتم لذا ازسوی مرجع محترم قضایی دستور جهت تأمین دیه صادر شده و اینجانب فعلاً خارج از محدوده قضایی هستم تا اینکه بازداشت نشوم بلکه بتوانم کاری انجام دهم.

وی همچنین با اشاره به شرایط زندگی خانوادگی خود گفت: از خانواده ای روستایی هستم وکاملاً در شرایط بد مالی هستم، دو فرزند دختر دارم و همسرم نیز مبتلا به آسم و باردار است و نیاز به مراقبت دارد، فاقد منزل مسکونی هستم و در یک اتاق محقر با خانواده ام به سختی زندگی می کنم؛ لذا دست نیاز و یاری به سوی مردم عزیز کشورم درازکرده ام و عاجزانه درخواست کمک دارم.

بیگی اضافه کرد: قدردان همه محبت ها و مساعدت کلیه هموطنان هستم تا در این روزهای پایانی سال بتوانم مبلغ دیه را تأمین کنم.

این همیار محیط زیست در پاسخ به سؤالی درباره نحوه کمک رسانی خیرین برای تأمین مبلغ دیه گفت: اکنون آقای محمدی یکی از فعالین محیط زیستی در تهران پویشی را به همین منظور راه اندازی کرده اند. آقای محمدی طی تأسیس این پویش صندوقی برای حمایت از محیط بانان و همیاران طبیعت ایجاد کرده اند.

وی افزود: در پی آغاز به کار این پویش، جناب آقای محمد درویش معاون محترم سازمان حفاظت محیط زیست فراخوانی برای جمع آوری مبلغ دیه صادر نموده اند و مبلغی جمع آوری شده است.

بیگی گفت: اکنون صندوق حمایت از محیط بانان به منظور تأمین مبلغ دیه اینجانب و یکی دیگر از همیاران محیط زیست در کهگیلویه و بویراحمد که او نیز همین اتفاق برای او افتاده است تشکیل شده است. نهایتاً ما دو نفر همیار محیط زیست محکوم به پرداخت دیه شده ایم و نیازمند تأمین مبلغ دیه به میزان 72 میلیون تومان هستیم. تاکنون 20 میلیون تومان از این مبلغ جمع آوری شده است و امیدوار هستیم باقیمانده آن هم جمع آوری شود.

وی با قدردانی از همه افرادی که تاکنون نسبت به تأمین مبلغ دیه مساعدت کرده اند، گفت: من از رسانه های مردمی و حامی محیط بانان و دلسوزان و بزرگان محیط زیست میهن تشکر می کنم. از جناب آقای مهندس درویش، معاون محترم سازمان حفاظت محیط زیست، دوستان بزرگواری که در این مسیر تلاش می کنند، از بهمن ایزدی عزیز در استان فارس، جناب آقای محمدی در تهران و همه مردم عزیز کشورم که صادقانه در پی جمع آوری این مبلغ دیه هستند تشکر می کنم.

حمید بیگی ادامه داد: از همه مردم عزیز کشورم که زحمت کشیدند و همت به خرج دادند قدردانی می کنم. ان شاءالله این همدلی و همراهی ادامه داشته باشد تا بلکه هم یک دلگرمی برای ما همیاران محیط زیست ایجاد شود و هم اینکه مشکلی که ناخواسته ایجاد شده است برطرف شود.

وی افزود: آرزو می کنم در طبیعت کشورم هرگز این اتفاقات ناگوار رخ ندهد. محیط بانان انسان های بی پناهی هستند و خدا شاهد است وقتی آن ها در کوه و بیابان و جنگل به سر می برند مظلوم ترین انسان ها هستند چرا که هر لحظه ممکن است یک اتفاق ناگواری برای آن ها رخ دهد.

این همیار محیط زیست در پایان اظهار امیدواری کرد که حمایت ها از محیط بانان و همیاران محیط زیست قانونمند شود تا محیط بانان حداقل با خیال آسوده و راحت در مأموریت های خود انجام وظیفه کنند.

لازم به ذکر است که درطول پنج سال فعالیت مداوم و موثر حمید بیگی در حفاظت از طبیعت و محیط زیست رنجور کشورمان او هنوز بیمه نیست و یک ریال حقوق هم دریافت نکرده است وکلیه هزینه های این کار را با کارگری خودش تأمین کرده است.

خیرین ایرانی برای نجات این حامی محیط زیست و تأمین مبلغ دیه او می توانند کمک های نقدی خود را به شماره کارت بانکی: ۶۰۳۷۹۹۷۲۹۱۹۹۹۵۰۷ (بانک ملی به نام حمید بیگی) واریز کنند.

shobeiri abdoihamidو اما عبدالحمید شبیری، مؤسس پویش «اصلاح قوانین در حمایت از محیط بانان و جنگل بانان ایران» با اشاره به پرونده حمید بیگی گفت: مهلت قانونی برای پرداخت دیه این همیار محیط زیست کشورمان در روز شنبه 30 ام بهمن ماه پایان می پذیرد، لذا امیدوار هستم خیرین گرامی تا مهلت تعیین شده به یاری این محیط‌بانان وظیفه شناس بشتابند.

وی همچنین با اشاره به لزوم حمایت های دولتی از همیاران طبیعت اظهار داشت: طبق بند(ط) از ماده ۸ قانون مدیریت خدمات کشوری، شغل محیط بانی از مشاغل حاکمیتی در نظر گرفته شده، و بر همین مبنا ماده ۴۵ همان قانون به منع استخدام پیمانی محیط بانان تأکید شده است.

این حقوقدان و وکیل دادگستری در گفتگو با انتخاب خبر تصریح کرد: فلذا باید بیان شود سازمان حفاظت محیط زیست با چه مجوزی اقدام به استخدام پیمانی محیط‌بانان می نماید؟ در حالیکه مسوولیت در مشاغل حاکمیتی به جهت نوع فعالیت از حساسیت به سزایی برخوردار است و برخورداری از مهارت های خاص که لازمه مشاغل حاکمیتی است نسبت به استخدامی های پیمانی بسیار گسترده تر و از نظر صلاحیت قانونی و فنی با مأموران پیمانی قابل قیاس نیست، بنابراین شایسته است اول سازمان حفاظت محیط زیست پاسخگوی این تخلف قانونی خود باشد و در مرحله بعد نسبت به پذیرش مسوولیت در خصوص آنچه محیط بان حمید بیگی و خانواده او در راستای حفاظت از زیست بوم طبیعی ایران با آن دست و پنجه نرم می کنند اقدام شایسته به عمل آورد.