انتخاب خبر: آمریکا بامداد امروز شنبه با همراهی بریتانیا و فرانسه و با ادعای واکنش به حملات شیمیایی ادعایی در شهر دوما، سوریه را هدف حمله قرار داد. روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال از قول منابع مطلعی که اسم نبرده، نوشته است در جلسه‌های تصمیم‌گیری در کاخ سفید، دونالد ترامپ گفته که می‌خواهد در این حمله‌ها، به ایران و روسیه هم ضرب شست نشان دهد.

به گزارش «انتخاب خبر»، آمریکا این روزها پیه همه چیز را به تنش مالیده و بر آن است تا با قلقلک دادن ایران، آشوبی در منطقه برپا کند و از این آب گل آلود ماهی بگیرد. او می خواهد با حمله به سوریه، سم جنگ را به کشورها بچشاند. این موضوع از کارهای ریز و درشت آمریکا که در رسانه ها منتشر شده است به خوبی آشکار است؛ آنجا که با یک شیطنت زیرکانه در شبکه CBS برای تنبیه بشار اسد به جای نقشه سوریه، نقشه ایران را به نمایش گذاشت که این موضوع چند ثانیه بعد خوراک شبکه های رسانه ای شد.

از این ها گذشته علی شیرازی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی ایران در شاخه قدس سپاه پاسداران ایران به اسرائیل هشدار داده که اگر بیش از این پایت را از گلیمت درازتر کنی ایران دمار از روزگارت در می آورد.

نخست وزیر اسرائیل هم چهارشنبه گفته بود «ایران اراده اسرائیل را محک نزند».

قاسم سلیمانی، فرمانده شاخه قدس سپاه، اواخر بهمن ماه گفته بود که نابودی اسرائیل «یک وعده الهی است که حتما تحقق پیدا خواهد کرد»؛ براساس بیانات آیت الله خامنه‌ای هم که دو سال پیش عنوان شده بود، «اسرائیل بیست و پنج سال آینده را نخواهد دید.»

علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی ایران در امور بین الملل، که از سه شنبه در دمشق به سر می‌برد و پنجشنبه با بشار اسد، رییس جمهوری حکومت سوریه دیدار کرد، در مورد حمله به پایگاه هوایی التیاس گفته بود که «جنایت» اسرائیل در سوریه «قطعا بی‌پاسخ نخواهد ماند.»

رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده بودند که بعد از این سخنان مشاور رهبر ایران، بخش‌های شمالی این کشور در نزدیکی مرزها با لبنان و سوریه به حالت آماده باش در آمدند.

در زمینه آمادگی اسرائیل برای رویارویی با هر احتمالی از سوی سوریه یا حزب الله از خاک لبنان، روزنامه جروزالم پست چهارشنبه به نقل از «مقامات ارشد وزارت دفاع اسرائیل» نوشت که اگر ایران خود یا از طریق همپیمانانش به اسرائیل حمله کند، اسرائیل کار حکومت بشار اسد را یکسره کرده و خود اسد را نیز نابود خواهد کرد.

انگار آمریکا و اسرائیل اسب جنگ را زین کرده اند تا از این آشفته بازار به منافعشان برسند.

در این میان یک کارشناس برنامه ریزی و توسعه بین المللی در گفت و گو با «انتخاب خبر» این موضوع را حلاجی می کند.

جمهوری اسلامی ایران به طور مستقیم نباید وارد میدان نبرد جنگی سوریه شود
دکتر هوشنگ امیراحمدی می گوید: در ادامه حمله سه کشور غربی به سوریه، واکنش های آمریکا، انگلستان و فرانسه در رابطه با سوریه و آن حمله شیمیایی که رخ داده است، ادامه پیدا می کند و انواع و اقسام ابزارهای نظامی قدرتمند این کشورها همچنان به منطقه ارسال خواهد شد.

استاد برنامه ریزی و توسعه بین المللی دانشگاه راتگرز آمریکا با بیان اینکه واکنش های جنگی آمریکا، انگلستان و فرانسه صرفا در رابطه با سوریه نیست، تصریح کرد: اکنون این کشورها به سوریه حمله کرده اند؛ اما امیدواری این کشورها این است که در اینamirahmadi 1 حمله وضعیتی ایجاد شود که حزب الله لبنان وارد میدان شود تا بهانه ای پیدا کنند که ایران از طریق سپاه قدس و نیروهای دیگر وارد میدان نبرد شود و حمله نظامی که قرار بود مثلا به سوریه محدود شود را بلافاصله بزرگ و وسیع قلمداد کنند و در نتیجه حمله را به سوی ایران گسیل کنند.

وی ادامه داد: من حتی پیش بینی می کنم که ممکن است این کشورها برنامه ای داشته باشند که بخواهند برخی از ساختارهای ایران در خلیج فارس را هم نه فقط در منطقه و نه فقط در سوریه و لبنان که در اطراف خلیج فارس مورد اصابت قرار دهند.

این استاد برنامه ریزی بین الملل تأکید کرد: البته این مساله که عنوان کردم برنامه بسیار وسیع تری است که در حال شکل گیری است؛ اما به این بستگی دارد که جمهوری اسلامی ایران چگونه با این جریان مقابله کند.

امیراحمدی معتقد است: جمهوری اسلامی ایران نباید به طور مستقیم وارد میدان نبرد جنگی سوریه شود، بلکه باید از طریق روسیه وارد این میدان شود. به عبارتی جهوری اسلامی ایران پشت روسیه پنهان شود، زیرا روس ها مجبور هستند که وارد میدان نبرد با ائتلاف آمریکا شوند.

برای روسیه، بزرگترین سرزمین استراتژیک خاورمیانه و حوزه آسیا سوریه است
مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه راتگرز ایالات متحده آمریکا اذعان داشت: برای روسیه، بزرگترین سرزمین استراتژیک خاورمیانه و حوزه آسیا سوریه است و به هرحال آنها روس ها علیه جریانی که در رابطه با سوریه در حال شکل گیری است کناره گیری نمی کنند و وارد میدان می شوند.

به اعتقاد این استاد برنامه ریزی بین الملل، بهترین استراتژِی برای ایران آن است که هر اقدامی می خواهد انجام دهد فقط پشت سر روسیه قرار گیرد و در خط اول جبهه نبرد نباشد که ورود مستقیم جمهوری اسلامی ایران به میدان جنگ برای ایران بسیار خطرناک است.

امیراحمدی اضافه کرد: آمریکا و کشورهای متحد آن به دنبال این هستند که ایران را به خط اول جبهه بکشانند و بعد بهانه ای پیدا کنند و برخی از عملیات های تخریبی را آغاز کنند.

هدف اصلی حمله نظامی ائتلاف آمریکا، ایران است
وی اظهار داشت: اینگونه که من براساس اطلاعات دریافتی متوجه شده ام، چنین برنامه ای از سوی ائتلاف آمریکا در منطقه وجود دارد و نقشه عملیات نظامی در سوریه فقط به این کشور ختم نخواهد شد، بلکه هدف اصلی ایران است.

استاد برنامه ریزی و توسعه بین المللی دانشگاه راتگرز آمریکا تصریح کرد: حمله نظامی ائتلاف آمریکا فراتر از سوریه است و این حمله نظامی می خواهد که حزب الله لبنان و بخشی از تاسیسات جمهوری اسلامی ایران را در منطقه تا خلیج فارس هدف قرار دهد، و این عملیات نظامی در واقع بخشی از برنامه ای است که بن سلمان در این مدتی که در آمریکا به سر می برده است و سپس به اروپا سفر کرده، شکل داده است و در این راستا با اسرائیل هم کاملا هماهنگ شده است.

به اعتقاد این استاد برنامه ریزی بین الملل، این حمله نظامی اکنون اتفاق افتاه است. آمریکا با حمله به سوریه و حزب الله لبنان، محور مقاومت در منطقه را در دستور کار قرار می دهد و این جریانی است که بر علیه محور مقاومت شکل گرفته است و هدف آن شکسته شدن یا شکستن محور مقاومت در منطقه است.

هزینه مالی عملیات نظامی در سوریه و ایران را عرب ها پرداخت می کنند
هوشنگ امیراحمدی در ادامه تصریح کرد: آمریکا، عربستان، انگلیس و فرانسه و اسرائیل پشت سر جریان حمله نظامی به سوریه هستند. مشخص تر بگویم هزینه مالی حملات نظامی را عرب ها پرداخت می کنند، فکرهای استراتژیک و برنامه ریزی آن از سوی اسرائیل انجام شده است و زور و قدرت آن هم در دست های آمریکا، انگلستان و فرانسه است.

وی ادامه داد: در واقع چنین شراکتی بین این کشورها وجود دارد و جمهوری اسلامی ایران باید در نظر داشته باشد که نقشه انجام حملات نظامی ائتلاف آمریکا وسیع تر از سوریه و حملات شیمیایی بشار اسد است، بنابراین ایران باید بسیار با احتیاط عمل کند و مشخصا حرف من این است که جمهوری اسلامی ایران اصلا نباید خط اول جبهه باشد و نباید به حملات نظامی ائتلاف آمریکا به سوریه علنی و آشکار واکنش نشان دهد.

نقشه حمله نظامی به سوریه برعلیه جمهوری اسلامی ایران طراحی شده است
این استاد برنامه ریزی و توسعه بین المللی با اعتقاد بر اینکه جمهوری اسلامی باید به دنیا اعلام کند که چنین نقشه ای در حال طراحی است، بیان کرد: این نقشه برای جمهوری اسلامی ایران طراحی شده و برعلیه ایران است.

امیراحمدی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران تنها باید با صدای بلند به دنیا اعلام کند که آمادگی هرگونه دفاع از کشور ایران را خواهد داشت، و فراتر از آن سخن نگوید و موضع حمله به خود نگیرد.

وی در ادامه گفت: متاسفانه این اواخر شنیده شده است که جمهوری اسلامی ایران، آمریکایی ها و اسرائیلی ها را به طور مستقیم و آشکار تهدید کرده اند و برخی از عوامل اصلی قدرت در جمهوری اسلامی ایران گفته اند که اگر آمریکا به سوریه حمله کند، ایران به تاسیسات و مواضع نظامی آمریکا و اسرائیل در منطقه حمله می کند.

استاد برنامه ریزی و توسعه بین المللی دانشگاه راتگرز آمریکا تأکید کرد: ایراد این سخنان و تهدید مستقیم آمریکا و اسرائیل از سوی جمهوری اسلامی ایران دقیقا همان بهانه ای است که آمریکا برای حمله به سوریه می خواهد و اگر ایران عکس العمل نشان دهد و به تاسیسات و نیروهای نظامی آمریکا و اسرائیل در منطقه حمله کند، آتش جنگ در منطقه نه تنها خاموش نخواهد شد بلکه شعله های آن سخت گریبان جمهوری اسلامی ایران خواهد شد.

در عین حال به گفته امیراحمدی، ایران باید بسیار محکم و قاطع در مقابل تهدیدها و حملات ائتلاف آمریکا ایستادگی کند و هیچ ضعفی درباره دفاع از کشور نشان ندهد، ضمن اینکه لزومی ندارد که جمهوری اسلامی ایران در این مقطع زمانی بسیار حساس و سرنوشت ساز بیان کند که قصد انجام چگونه اقداماتی را خواهد داشت و حتی به طور آشکار ائتلاف آمریکایی را تهدید کند.

وی تأکید کرد: ایران باید با احتیاط مراقب مرزها و تاسیساتش باشد و آن ها را حفظ کند و هر اقدامی می خواهد انجام دهد تنها پشت سر روس ها باشد، یعنی سیاست جمهوری اسلامی ایران باید آن باشد که روس ها به میدان اول و اصلی نبرد با ائتلاف آمریکا ورود پیدا کنند و روسیه به طور مستقیم درگیر جنگ شود.

پرده برداری از نقشه شوم و خطرناک روس ها برعلیه ایران
این استاد برنامه ریزی و توسعه روابط بین الملل تصریح کرد: ترس من این است که روس ها بر سر ایران کلاه بگذارند و ایران را به میدان اصلی مبارزه بکشانند و جمهوری اسلامی ایران را پیاده نظام خودشان کنند که این موضوع بسیار خطرناکی است و احتمال انجام چنین اقدامی از سوی روس ها طی روزهای اخیر بسیار قوت گرفته است؛ بنابراین ایران باید بسیار مراقب اجرای نقشه شوم و خطرناک روس ها برعلیه کشور ایران و منافع ملی ایرانیان باشد.

دکتر هوشنگ امیراحمدی در پایان گفت: یادمان باشد روس ها در تحلیل نهایی، اختلافات خودشان را در جایی با اروپا و آمریکا حل می کنند و بدبختی ها تنها بر سر کشور ایران خراب می شود؛ اما اگر روس ها جلو بیفتند و در خط اول مبارزه و نبرد با ائتلاف آمریکایی ها در منطقه قرار گیرند به این سادگی نخواهند توانست مسائل خود را با اروپا و آمریکا حل و فصل کنند و ایران را به این اتحاد ضد ایرانی بفروشند.