انتخاب خبر: بعد از دوازده سال هزینه و سرمایه گذاری و تلاش شبانه روزی، در آبان ماه 95 دامنه و سایت arman.ac.ir که طبق قرارداد مشارکت تحت مالکیت و مدیریت محمد حسن آریان بود و برای رشد و پیشرفت ایرانیان یازده سال روی آن هزینه و سرمایه گذاری شده بود طی درخواست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طی نامه شماره 2/24/180060 مورخ 1395/08/17 غیر فعال شد.

این اقدام، ارتباط محتوی سرمایه ای علمی گرداوری شده را که با نام و علامت ایران روی اینترنت بود را با ایران قطع نمود. آریان لذا برای اینکه این محتوی اینترنتی و سرمایه گرداوری شده با ارزش نابود نشود، مالکیت سایت از مؤسسه ایرانی را به موسسه International Institute for advanced studies و همچنین بنیاد مورگاناین Morganine foundation ثبت شده در آمریکا منتقل کرد.

خبرنگار انتخاب خبر درخصوص ارائه کاملی از ماجرا به سراغ محمد حسین آریان رفت. دکتر آریان، مولف دکترین توسعه اقتصادی و همچنین مؤسس دانشگاه بین المللی آرمان می باشد.

در آغاز لطفاً خود را معرفی فرمائید.

محمد حسن آریان متولد یازدهم تیرماه 1353 اردبیل محله امام علی هستم. حرفه من کسب علم در کنار ثروت مبتنی بر فناوری است که در ادامه فرایند آن را توضیح خواهم داد. تجربه بازار را که از کودکی، از مرحوم پدر خویش آموخته ام. از 16 سال پیش با تاسیس شرکت سرمایه گذاری هلدینگ گسترش دادم و در کنار کسب دانش مالی، اولین بانک سرمایه گذاری (تامین سرمایه ) را در سال 1383 بنام شرکت نگین تخت جمشید سهامی خاص بشماره ثبت 5287 تاسیس کردم که به دلیل نبود قوانین شفاف (قانون بازارسرمایه ایران در سال 84 تصویب شد و قانون ابزارها و نهادهای مالی ایران در سال87 تصوب شد و همچنان قانون تجارت ایران که از 100 سال پیش ترجمه قانون تجارت فرانسه است ایرادهای بسیاری دارد)، لذا بخش عمده فعالیت ما در خارج از کشور ادامه انجام می شود و بصورت غیر رسمی و با درخواست افراد بعنوان مشاور بانکداری سرمایه گذاری به ایرانیان کمک می کنیم.

mohamadhosseinarianدر زمینه کسب علم نیز از 5 سالگی که با تشویق پدرو مادرم با ثبت نام در مکتب خانه قدیمی علوم و ادبیات عربی شروع کردم و با مطالعات کتابخانه ای با اسلام شناسی و ادیان آشنا شده و در کنار تحصیلات کلاسیک نظام آموزش و پرورش (7 سالگی) با علم "فلسفه ذهن" آشنا شدم و در دانشگاه، علوم رایانه ای را فراگرفته و با ادغام آنها بایکدیگر و گذرانیدن دوره های کوتاه مدت علوم پزشکی، مجموعه این آموخته ها را به صورت پژوهش محور(Independent researcher) در قالب رشته ای با نام علوم شناختCognitive Science بصورت Independent Research Fellowship ادامه میدهم می کنم(علوم شناختی دراصل یک رشته میان رشته ای از ترکیب علوم انسانی به خصوص فلسفه ذهن، علوم رایانه ای به خصوص هوش مصنوعی و علوم پزشکی به خصوص مغز و اعصاب است) و بعنوان یک برنامه تحقیقاتی فوق تخصصی، مدت چند سالی است روی نظریه قوهای سیاه(بسط نظریه قوی سیاه پروفسور نسیم طالب) در برنامه تحقیقاتی بین المللی دانشگاههای آمریکا و اروپا برای ساخت مغز مصنوعی جایگزین مغز بیولوژیکی انسانها در حال کار کردن هستم که از جمله، می توان به بودجه 1.2 میلیارد یوروئی اتحادیه اروپا برای ساخت مغز مصنوعی با مدیریت دانشگاه پلی تکنیک سوئیس نام برد.
این فعالیت علمی، همانند تمامی پروژه های تکنولوژیکی، علاوه بر جنبه علمی داشتن، می تواند در شغل مالی و سرمایه گذاری ما مورد استفاده باشد.

در صورت امکان، سابقه ای اجمالی از خانواده و فعالیتهای آغازین خویش ارائه نمائید.
پدرم، روستا زاده ای بود که با دستفروشی، سرمایه جمع کرد و مغازه ای تاسیس کرد و کم کم کسب و کارش را تبدیل به پخش مواد مصرفی مانند لوازم تحریر از کارخانجات نمود بیست سال در بازار اردبیل تجارت کرد و بعد به بازار تهران آمد و تبدیل به بنکدار(عمده فروش) شد و از آنجائی که درس نخوانده بود و خواندن نوشتن را از نوشته های روی کالاهائی که می فروخت، به مرور زمان یاد گرفته بود، من را از 5 سالگی وارد بازار کرد، بطوری که در 10 سالگی کارهای بانکی و ویزیتوری انجام می دادم و درکنار بازار از 5 سالگی نیز به کلاس درس فرستاد تا برای کسب علم و ثروت به موازات هم تلاش کنم.

دوره تحصیلی ام به کتابخانه های شخصی فامیل به خصوص کتابهای داستان دسترسی داشتم و به قدری به مطالعه علاقه مند شدم که کتابهای درسی برایم کافی نبود و از 10 سالگی، ابتدا چند سالی کتابخانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان عضو بودم و مطالعه می کردم و بعد که وارد دبیرستان شدم، در کتابخانه عمومی بعنوان طرح کار و دانش هفته ای یک روز بعنوان کتابدار کارآموزی می کردم و هم کتابهای زیادی مطالعه می کردم و در عین حال خارج از مدرسه تمامی وقتم در بازار و بنگاه تجاری پدرم صرف می شد. زمانی که وارد دانشگاه شدم؛ شبکه های اطلاع رسانی تازه راه افتاده بودند و هنوز اینترنت و وب نیامده بود که در شبکه های BBS عضو شده و فعالیت کردم. از جمله آنها، شبکه BBS مرکزپژوهشهای مجلس بود که به دلیل فعالیت علمی بعنوان مدیر انجمن انتخاب شده و دسترسی اینترنت رایگان گرفتم و توانستم از منابع علمی دانشگاههای دنیا که ان زمان به اینترنت وصل بودند استفاده کنم و کم کم وارد دنیای مدرن و مجازی بشوم. دوستانی که در شبکه های اطلاع رسانی پیدا کردم؛ کمک کردند چند پروژه مهندسی در صنعت نفت را انجام بدهم که از جمله، نصب و راه اندازی تجهیزات کامپیوتری در دفاتر تهران شرکتهای نفتی خارجی و همچنین، در عسلویه بود که باعث آشنائی من با بازارکار خارج از بازار سنتی به خصوص صنعت نفت و گاز شد.

به دلیل فعالیتهای فرهنگی دانشگاه و بحران دوم خرداد باعث شد در تحصیل دانشگاه به مشکل بخورم و مسئولین دانشگاه آزاد واحد مرکز تهران با بهانه گیری تاخیر در ثبت نام ترم، و ارسال پرونده تحصیلی به نظام وظیفه، مجبورم کردند انصراف از تحصیل بدهم تا خدمت سربازی را بخرم که چون وابسته به حضور فیزیکی در دانشگاه بودم، جهت جبران صدمه روانی وارده به خودم، بعد از این ماجرا و انصراف از تحصیل و خرید خدمت سربازی، ضمن مطالعه عمیق حقوق اعتبار سنجی دانشگاهها و آشنائی با سیستمهای اعتبار سنجی بین المللی دانشگاههای دنیا، ارتباطات مجازی خودم را با دانشگاههای مادر دنیا بیشتر قویتر کردم.

در سال 1378 که سارقین خیابانی به قصد دزدیدن کیف دستی، پدرم را در وسط خیابان به قتل رساندند، از بازارسنتی خارج شده و تصمیم به ثبت شرکت و فعالیت اقتصادی مدرن و بین المللی گرفتم. با این نیت که انقدر کارآفرینی بکنم و آنقدر ثروت کسب و در اختیار اقشار محروم قرار دهم تا به خاطر پول، انسان های تلاشگر جامعه را نکشند و حتی، برای این هدف یک بنیاد خیریه طراحی کرده و اساسنامه آن را نوشته و پیگیری کردم، اما بنا به دلائل نامعلومی،مجوز تاسیس آن داده نشد و در وزارت کشور بایگانی شد. که مجبور شدم در خارج از ایران تاسیس بکنم.

لطفاً قدری هم درباره فعالیت های اقتصادی و علمی حرفه ای خویش صحبت کنید؟
با این وجود، در سال 1379 در مقام تاسیس شرکت آریا جهان گستر در تهران برآمده و با تجربه ای که در بازار سنتی، از جمله بازار بزرگ تهران و همچنین، انجام خدمات مهندسی در پروژه های نفتی مانند عسلویه را داشتم در نمایشگاه بین المللی سال 1380 با یکی از بانکهای اسلامی خارجی مذاکره نمودم که آنها شرایط بانکداری اسلامی اسانتر از بانکهای ایرانی بدون وثیقه را بصورت مکتوب به من دادند که این امر باعث ایجاد اعتماد به نفس و ورود من به طرح ها و پروژه های کلان ملی و بین المللی شد. طبق نامه کتبی بانک اسلامی که به من داده شد صراحتا قید شده است بانک مذکور به منابع مالی اسلامی بدون ربا تا 160 میلیارد دلار دسترسی دارد.

باتوجه به تحولات تکنولوژی جهان و گسترش تکنولوژی و کسب سهمی از اقتصاد تکنولوژی، برای سرمایه گذاری در پروژه های بزرگ برنامه ریزی کردم که از جمله آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
1- در سال 1379تامین بخشی از سرمایه گذاری های اولیه پر ریسک جسورانه(venture capital) مشارکت باشرکت سامان صنعت قشم و در پروژه احداث پالایشگاه در قشم و آشنائی با مباحث مدیریت پروژه و تامین مالی پروژه و مشکلات صنعت نفت و گاز که به دلیل عدم مدیریت مناسب مجری پروژه، بدون سود نقدی و بعد از 2 سال با کسب دانش فنی از پروژه خارج شدم.
2- سرمایه گذاری پر ریسک جسورانه(venture capital) در پروژه های نفتی بخش خصوصی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و انجام مطالعات امکان سنجی(Feasibility Study) در سال 1380 به دلیل انصراف شرکاء از ادامه سرمایه گذاری، با کسب دانش فنی از پروژه خارج شدم.
3- احداث دومین کارخانه فیبر نوری خاورمیانه، بعد از کارخانه شهید قندی تهران در شهرک صنعتی شماره2 اردبیل، و اولین کارخانه فیبر نوری با مصارف پزشکی در خاورمیانه. شایان ذکر است؛ زمین پروژه که به نام زمین شهرک صنعتی فروخته شده بود، بعد از عقد قرارداد مشخص شد زمین فروخته شده دولت یک زمین کشاورزی فاقد آب و برق و غیر قابل ساخت بود، بعد از مدتی انتظار و تامین امکانات اولیه شهرک، قیمت زمینها افزایش یافته و به بهانه اینکه من عملیات ساختمانی در زمین فاقد آب و برق را شروع نکرده ام، توسط شرکت شهرکهای صنعتی به صورت یک طرفه و بدون رضایت من فسخ و به فرد دیگری به قیمت بالاتر واگذار و پروژه دومین کارخانه فیبرنوری خاورمیانه با20% پیشرفت فیزیکی تعطیل شد و هم اکنون با گذشت 15 سال زمین، همچنان متروکه مانده است!!. و زمینی که به قیمت هرمتر هزار تومان خریده بودم امروز چند صد هزار تومان میفروشند.
4- در سال 1380 طرح شبکه بین المللی فیبرنوری با نام جاده ابریشم و شهر اینترنتی ایران برای اتصال ستون فقرات آسیا به اروپا از طریق ایران که با مکاتبات با سفارت چین پاسخ کتبی اعلام آمادگی دریافت کردم ولی درخواستها و مکاتبات با وزارت پست و تلگراف و تلفن سابق(وزارت فناوری ارتباطات) بدون پاسخ ماند؟!
5- از سال 1381 با افتتاح حساب معاملاتی در کارگزاریهای بورسهای دنیا و انجام معاملات بورس که سالها مطالعه و معامله باعث تقویت دانش مالی و تحلیل اوضاع اقتصادی در حوزه بین المللی من شده است.
6- اخذ اولین موافقت اصولی اینترنت پر سرعت ایران ADSL از وزارت پست و تلگراف و تلفن در سال 1382. متعاقب آن با شرکتهای خارجی جهت پیاده سازی شبکه اینترنت پرسرعت وارد مذاکره شدم، ولی موافقت اصولی یک ماه بعد از صدور به بهانه عدم ارائه ضمانت نامۀ حُسن انجام کار ابطال شد!.
7- شبکه خدمات اینترنتی با 32 خط تلفن که بعد از سرمایه گذاری، بدلیل عدم ارائه ارتباط اینترنتی باکیفیت و وجود نویز در خطوط تلفن اینترنتی با هزینه زیاد و کسب دانش فنی، تعطیل گردید!
8- علاوه بر اینها باید از سایر طرح های سرمایه گذاری نام برد که در نهایت با یک سازمان غیر دولتی بنام "جمعیت جوانان فرهیخته" آشنا شده و علاقه مند به همکاری با سازمان های غیر دولتی شدیم و با هماهنگی و راهنمائی آنها وارد مذاکره طرح های سرمایه گذاری مشارکتی دولتی خصوصی PPP Public Private Partnership به خصوص با وزارت بهداشت شدیم.

دکترین توسعه اقتصادی مبتنی برتوسعه فناوری چیست؟ و وضعیت پروژه های پیشنهادی و در دستور اقدام شما در حوزه سلامت و سرنوشت آنها چگونه بوده است؟

ابتدا اجازه بدهید تعریفی از دکترین توسعه اقتصادی مبتنی بر توسعه فناوری را توضیح بدهم: به دلیل تجربه هایی که در کودکی در سیستم آموزشی خارج از نظام آموزش و پرورش در مکتب خانه داشتم، و مطالعات کتابخانه ای پراکنده، و عدم هماهنگی نظام آموزشی آموزش و پرورش با زیر بنای علم و دانش غیر آکادمیک من، و صدمات مادی و معنوی که در زندگی در مسیر آموزش و پرورش و دوره امتحانات کنکور و دوره دانشگاه تجربه کرده بودم، چون 2 سال زودتر تحصیل را شروع کرده بودم و از اوقات فراغت برای مطالعه بیشتر استفاده میکردم بنابر این درسهای مدرسه برای من جذابیت نداشتند و اکثرا سرکلاس کتابهای امانتی کتابخانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را مطالعه میکردم که باعث نارضایتی بعضی از معلمین بخصوص درس ادبیات فارسی میشد، به خاطر دارم زمانی که 10 ساله بودم و تازه مادرم من را در کتابخانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ثبت نام کرده بود و با شور و اشتیاق فراوان کتابهای شیرین را امانت میگرفتم و با لذت انها را میخواندم، سرتکالیف مدرسه و نوشتن مشق جریمه شدم و این جریمه ها انقدر روی هم انباشته شد که کار به آستانه اخراج از مدرسه کشید و پدرم امد و من که با ترس و لرز از اخراج شدن التماس کردم جریمه ها بخشیده شد به شرطی که مشق را مرتب و منظم هر شب بنویسم. همچنین مورد دیگر در سال دوم راهنمائی به دلیل عدم توجه به درس ادبیات فارسی در کلاس درس و لجبازی معلم ادبیات فارسی دوم راهنمائی برای مردود نمودن من، نمره روخوانی شفاهی فارسی به من نداد تجدید شدم و در شهریورماه نیز نمره نداد و من در سال دوم راهنمائی مردود شدم که یک سال عقب ماندن از تحصیل برای من که از همه همکلاسیها بیشتر مطالعه کرده بودم شوک روانی بزرگی بود. سومین تجربه ای که میتوانم اشاره کنم در امتحانات کنکور سال 1373 رتبه 4 هزار در کل ایران از یک میلیون شرکت کننده آوردم ولی همزمان به دلیل اینکه پدر مادرم به سفر حج رفته بودند و روزهای امتحان در درسهای دبیرستان تمرکز نداشتم 6 تجدیدی آوردم. که این تناقض رتبه 4 هزار کنکور سراسری از یک میلیون نفر شرکت کننده و همزمان 6 تجدیدی دروس دبیرستان برایم قابل درک نبود و باعث تنفر من از نظام آموزشی میشد.

لذا زمانی که در دانشگاه مجبورم کردند بخاطر ارسال پرونده تحصیلی ام به نظام وظیفه و خرید خدمت سربازی، انصراف از تحصیل بدهم، تصمیم گرفتم برای مدیریت دانش خود و استفاده از دانش کسب شده در توسعه کسب و کار، و به دلیل احترام به فرهنگ غلط جامعه که مدرک گرائی نامیده میشود، وهمچنین امکان ادامه تحصیل در دانشگاههای بین المللی ، رشته مدیریت استراتژیک را برای ایجاد تعادل بین کسب علم(تحقیق و توسعه) و ثروت (توسعه سرمایه گذاری و مدیریت شرکتها و پروژه ها) انتخاب کنم. لذا بعد از انتخاب رشته مدیریت استراتژیک، برای تز دکترای مدیریت استراتژیک، تصمیم گرفتم تز دکتری را در زمینه دکترین توسعه فناوری تدوین بکنم.

برخلاف پایان نامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد که لازم نیست حرف جدیدی برای گفتن داشته باشند، از آنجائی که تز دکتری باید حرف جدید برای گفتن داشته باشد، از بین موضوعات مختلف، دکترین را انتخاب کردم. زیرا که اکثر دکترین های جهان در حوزه ادیان، دکترین های نظامی و دکترین های سیاسی نوشته شده و اجرا شده بود ولی دکترین برای بنگاههای اقتصادی و دکترین های توسعه اقتصادی در دنیا وجود نداشت یا بسیار جزئی و محدود بود که در مطالعات به صورت محدود و جزئی به شرکتهایی برخوردم که برای مدیریت استراتژیک شرکت خود از عبارت دکترین استفاده کرده بودند. این دلایل انتخاب موضوع تحقیق و تدوین دکترین در حوزه توسعه فناوری گردید که توانستم با تدوین آن بعنوان تز دکتری سرمایه گذاری و استراتژی توسعه شرکت خودم در حوزه تکنولوژی بتوانم ورود نمایم، دفاع نمایم تا در نهایت در ایران نیز در کتابخانه ملی ایران ثبت نمودم.

طبق تعریف دکترین در دانشنامه ها و فرهنگ لغات بین المللی: دکترین مجموعه‌ای از باورها، رهنمودها و آموزه‌های توصیفی است به شرط آنکه برای مقصودی عملیاتی سازمان یابند و نقش راهنما و چهارچوب را بازی کنند. دکترین، فراتر از راهبرد و بنابراین فراتر از سیاست و خط مشی است.

اگر بخواهم خلاصه ای از دکترین توسعه اقتصادی مبتنی بر توسعه فناوری را خدمت تان عرض کنم،طبق کتابی که نوشتم؛ دکترین توسعه فناوری با ایجاد تشکیلات اقتصادی سازمان یافته که مانند چرخ دنده های یک موتور بصورت هماهنگ با هم کار می کنند متشکل است 1- تولید سرمایه های انسانی و سرمایه های معنوی از جمله تکنولوژی از طریق تاسیس یک دانشگاه بین المللی 2- تولید کالا و خدمات از طریق هلدینگ سرمایه گذاری بین المللی و شرکتهای زیر مجموعه ان برای صنعتی سازی علم و دانش و تکنولوژی تولید شده و استفاده از سرمایه های انسانی تربیت شده 3- بانک بین المللی برای مدیریت سرمایه های هلدینگ و تامین مالی مورد نیاز پروژه های مبتنی بر تکنولوژی 4- بنیاد غیر انتفاعی بین المللی برای مدیریت سرمایه های دانش، تولید سرمایه های اجتماعی و مدیریت سرمایه های انسانی و ایجاد شبکه روابط عمومی و روابط بین الملل تاسیس میشد که با انجام مطالعات حقوقی اساسنامه تاسیس این چهار ارکان اجرائی توسعه دکترین را تنظیم و تدوین کردم و برای ثبت و تاسیس اقدام کردم که در سال 1383 اولین بانک سرمایه گذاری ایران (شرکت تامین سرمایه ) را تاسیس کردم ولی مشکلات مختلف و محدودیتهای قانونی و عدم شفاف قبودن قوانین و مقررات باعث شد در کشورهای خارجی در مراکز مهم مالی جهان بانک را با قدرت بیشتری تاسیس بکنم. برای تاسیس بنیاد در وزارت کشور بدون جواب مسکوت ماند، شرکت هلدینگ که در سال 1379 بصورت شرکت مسئولیت محدود در تهران تاسیس شده بود بعدها در خارج از ایران از ابتدا ثبت کردم و شرکتهای اقماری آن را نیز که در ایران سالها برای تاسیس آنها دوندگی کردم و با مخالفت و ممانعت روبرو شدم در خارج از ایران تاسیس کردم.

طرح های استراتژیک که پتانسیل تولید علم و کار آفرینی و ایجاد ثروت زیادی را در خود داشتند شناسائی نموده و بعنوان پروژه های اجرائی دکترین توسعه فناوری برای هر کدام مطالعات امکان سنجی و توجیهی تهیه و تنظیم و بعنوان برنامه دکترین قرار دادم.
بعد از طراحی ساختار سازمانی و سپس طراحی ساختار سرمایه گذاری های استراتژیک، نوبت به اجرائی نمودن سرمایه گذاری رسید که از اولین تجربه مشارکت دولتی طبق قراردادی که در سال 1383 با وزارت بهداشت ایران (دانشگاه علوم پزشکی اردبیل و مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقاء سلامت به نمایندگی از وزارت بهداشت ) جهت مشارکت در اجرای بخشی از برنامه چهارم توسعه با عنوان توسعه اجتماعی و ارتقاء سلامت منعقد شده بود استفاده کرده و طی سرمایه گذاری های تحقیقاتی طرح های امکان سنجی را به مرحله تولید دانش و یا خرید دانش رسانیده و با مخازن دانش در کشورهای جهان به خصوص اروپا و امریکا ارتباط گرفته و ثروت نامشهود کسب شده را برای اجرا از فاز تحقیقاتی خارج شده و وارد فاز صنعتی سازی شدم که برای هر کدام از طرح ها اقدام به اخذ مجوز جداگانه از دستگاههای اجرائی نمودم ولی هر کدام به نوعی در نطفه عقیم شدند که خلاصه ای از آنها در ادامه می آیند:

1- توسعه صنعت تشخیص پزشکی: طرح تولید تجهیزات تصویر برداری پزشکی مانند سی تی اسکن، ام آر آی و ... یکی از طرح های استراتژیک بود که بعد از انجام مطالعات و کسب دانش فنی، اقدام به اخذ جواز صنعتی از وزارت صنعت و معدن و مونتاژ تجهیزات نمودم که با اینکه دولت سهم مشارکت خود را تامین ننمود، ولی به تنهائی، طرح را با مقیاس کوچک راه اندازی و جهت اخذ پروانه بهره برداری درخواست دادم و کارشناسان وزارت صنعت و معدن به بهانه های غیر موجه، پروانه بهره برداری صادر ننمودند و امکان اخذ استانداردهای داخلی و بین المللی میسر نشد و در عمل ،کارخانه مزبور که دانش فنی تامین شده میلیاردها دلار قیمت داشت به دلیل مرور زمان، سرمایه از دست رفت و طرح تعطیل شد.! و بعدها به خارج از ایران منتقل و از ابتدا برنامه ریزی گردید.

2- طرح گلخانه داروهای گیاهی که بعد از انجام مطالعات و خرید دانش فنی و تکنولوژی و اخذ مشاوره از مراکز بین المللی با اخذ مجوزهای وزارت صنعت و معدن، طرح تعطیل شد و بعدها به خارج از ایران منتقل گردید.

3- طرح احداث شهرک های سلامت و گردشگری پزشکی با تکنولوژیهای پیشرفته با قابلیت ثبت به صورت اختراع در مناطق پرجمعیت کشور را از تجربه های کشورهای دیگر مطالعه کردم و فناوری های جدیدی نیز به آن اضافه کردم و در وزارت بهداشت مطرح کردم که در شورای سلامت استان مطرح و بررسی و فقط یک نامه کتبی داده شد که پیگیری خواهد شد، اما طرح سرمایه گذاری بجای تامین سهم آورده مشارکت دولت، توسط افراد مختلف کپی شد و بدون حضور و تجویز بنده، در مقام اجرای آن در استانهای مختلف افراد مختلف برآمده اند که با گذشت 10 سال، هیچ شهرک سلامت استانداردی در ایران افتتاح نشده است!، چه برسد به اینکه تکنولوژیهای شهرک سلامت را داشته باشد. اما باز به تلاشم ادامه دادم و با تکمیل طرح و افزودن ابزارهای مالی توسعه سلامت، "طرح بیمه سلامت" را ارائه دادم که باردیگر، بدون رضایت من کپی برداری شد و از طریق دولت، بیمه سلامت به نام دولت پیاده شد که به دلیل کپی بودن و عدم تسلط مجریان طرح به مطالعات گسترده انجام شده، طرح بیمه سلامت بجای برداشتن باری از دوش دولت، اخیرا از طریق رسانه ها مطلع شده ام که باعث افزایش بدهی دولت شده است!!. و همانند سایر طرح ها طرح اصلی را به خارج از ایران جهت پیاده سازی در سطح بین المللی در دست پیگیری داریم.

4- طرح تولید خودروهای برقی(باتری) و خودروهای با سوخت آب بجای بنزین که با مطالعه طرح های شرکتهای مهم دنیا از جمله شرکت هوندا ژاپن و شرکتهای آمریکائی، در سال 1385 با مکاتبات و درخواست های مکرر، مجوز مورد نیاز توسط وزارت صنعت و معدن بخاطر جلوگیری از رقابت با ایران خودرو صادر نشد! و این طرح مانند بقیه طرح ها به خارج از ایران منتقل گردیده است.

5- طرح احداث مجتمع مونتاژ و طراحی و تولید هواپیماهای مسافربری و امداد که بعد از مطالعات و کسب دانش فنی و ثبت در کتابخانه ملی، مجوز احداث واحد صنعتی صادر نشد!. و مانند بقیه طرح ها خارج از ایران در دست پیگیری داریم.

6- طرح تولید تجهیزات نیروگاهی با سوختهای غیر فسیلی که با انجام مطالعات و کسب دانش فنی از کشورهای مختلف، و ثبت در کتابخانه ملی ایران دانش فنی( Know How) با اختراع و تکنولوژی متفاوت است و فقط مقدار محدودی از ان می تواند در قالب کپی رایت ثبت شود. در ابتدا بخش عمده مطالعات انجام شده روی سرمایه گذاری نیروگاههای هسته ای بود، اما بعدها در تحولات تکنولوژی و سیاسی جهان و ریسکهای این صنعت به خصوص در ایران، با انجام تغییراتی در دانش فنی، برنامه دانش فنی نیروگاههای هسته ای را تعطیل و در حوزه مولدهای پراکنده شروع به کسب دانش فنی و مطالعات و توسعه تکنولوژی نمودیم که از یافته های مراکز تولید علم جهان استفاده مینمائیم و سال گذشته پروژه ای 4 هزار مگاواتی در تهران از طریق شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ و وزارت نیرو با تاسیس شرکت سهامی عام شروع کردیم که موانع و مشکلات باعث شد در حال حاضر اجرای طرح را در کشورهای خارجی پیگیری می کنیم.

7- طرح آمایش سرزمین بازیافت ضایعات کشاورزی، از جمله آب پنیر حاصل از کارخانجات لبنی که در نیوزیلند از آن بیودیزل جایگزین بنزین و گازوئیل، در اروپا، بیوپلاستیک جایگزین پلاستیکهای پتروشیمی و نفتی سرطان زا و در کانادا، داروهای پروبیوتیک درمان نارسائی سیستم گوارشی تولید می شود، با انجام مطالعات و ارائه دو طرح پایلوت آزمایشگاهی ارائه شده توسط متخصصین ایرانی و اخذ مصوبه کارگروه اشتغال استان و افزودن دانش فنی سایر طرح ها، از جمله صنایع نیروگاهی و فرایندهای شیمیائی، با اخذ مصوبه مشارکت دولتی تامین زمین و منابع از صندوق توسعه ملی و اخذ مجوز سرمایه گذاری خارجی و انتقال دانش فنی از خارج از ایران به شرکت ایرانی پالایشگاه انرژیهای نوین سبلان و افزایش سرمایه شرکت به 110 میلیارد ریال، با تاخیر دولت در اجرای مصوبات و شکایتهای مکرر و پیگیریهای ما، چند ماه بعد از صدور مجوز ، اعلام کردند مصوبات آمایش به صورت یک طرفه توسط دولت فسخ گردیده و علاوه بر آن اعلام کردند؛ طرح آمایش در کل ایران جمع شده است!!

با اینکه باعث وارد آمدن خسارات زیادی به ما شد، ولی در نهایت، با تکمیل مطالعات و درخواست ثبت اختراع تکنولوژی شهرهای سالم این اختراع و تکنولوژی به خارج از ایران منتقل و پشتوانه تاسیس صندوق ها و بانکهای سرمایه گذاری گردید.

8- یکی دیگر از پروژه های دانشگاه، توسعه علوم شناخت، هوش مصنوعی و بررسی عمیق تر عرفان اسلامی و مقایسه آن با عرفانهای نوظهور بود که در این رابطه، سایت اینترنتی با نام www.arvaah.org راه اندازی گردید که بیش از یک هزار نفر عضو در این باشگاه گفتمان اینترنتی ثبت نام کردند و چندین سال، نظرات موافق و مخالف و بحثهای علمی و تخیلی زیادی مطرح شد که هدف این بود؛ علاقه مندان به عرفانهای نوظهور بتوانند شناخت عمیق با عرفان اسلامی داشته باشند و مقایسه ای با زیربناهای چند هزار ساله آن با عرفانهای سطحی نوظهور مانند ریکی داشته باشند که متاسفانه عده ای با تخریب وجهه سایت، باعث پیگرد قضائی سایت توسط دولت ایران شدند و ضمن فیلتر شدن کل سایت و تعقیب قضایی و حتی، بازداشت بنده؛ فعالیت کاربران و اعضاء محدود گردید و با تغییر رویکردی، به فعالیتهای آتی خویش در حوزه علوم شناخت اقدام گردید و نسبت به راه اندازی "باشگاه علوم شناخت ایران" به نشانی : http://arman.university/mind/forum اقدام شده است. این پروژه در پروژه های مهم بین المللی از جمله قویترین سوپر کامپیوتر جهان برای شبیه سازی پروتئین های بدن انسان برای طراحی و ساخت داروهای سرطان و همچنین پروژه طراحی و ساخت مغز مصنوعی برای افرادی که دچار مرگ مغزی هستند و برای بازگردانیدن برخی از افراد به زندگی همکاری دارد. لازم به ذکر است که اخیرا دولت آمریکا به یک موسسه تحقیقاتی آمریکائی مجوز تحقیقات زنده کردن 20 نفر مرگ مغزی را داده است که امید واریم ما نیز بتوانیم وارد این پروژه های تحقیقاتی بشویم.

9- بانک بین المللی: از جمله فعالیتهای قابل اشاره و مهم که خیلی به یادگیری دانش مالی و تاسیس بانک بین المللی کمک کرد؛ تاسیس باشگاه مهندسی مالی ایران بود. که هم اکنون در آدرس اینترنتی http://arman.university/fifo در دسترس است. در همین ارتباط، سیستم اقتصادی که از همان ابتدا طراحی کرده بودم؛ چرخه ای از ارتباط با شبکه های تولید دانش بین المللی، شبکه های تجاری سازی دانش و شبکه های تامین مالی در داخل و خارج از ایران بود که به دلیل اینکه تکنولوژی و تولید علم، به راحتی و حتی، بخشهای زیادی در دنیای امروز به رایگان قابل دسترسی می باشد،اما دانش مالی در دنیا بسیار کمیاب و محدود است و در طول سالها، چون به تجربه دریافتم که اکثریت افرادی که در مسائل تولید دانش، پروژه های سرمایه گذاری و صنعتی سازی فناوری فعال هستند، دانش مالی عمیق ندارند؛ و کسب دانش مالی میتوانست باعث بهینه تر شدن بهره وری پروژه های سرمایه گذاری ما باشد، لذا بخش اصلی فعالیت شخصی خود را صرف کسب دانش مالی نمودم که از همان سال 1383 که بانک سرمایه گذاری را تاسیس کرده بودیم در ایران با آزار و اذیتهائی همراه بود و حتی افراد زیادی به فعالیت ما برچسب و تهمت غیر قانونی بودن فعالیت میزدند، متاسفانه اکثر افراد تفاوت بانک تجاری را با بانک سرمایه گذاری نمیدانند و فعالیت ما در ایران با مشکلات زیادی همراه بود که ناچار شدیم فعالیتهایمان را در خارج از ایران تمرکز کنیم و در پیگیریهای خارج از ایران نیز توانستم بامشارکت عده ای از کارآفرینان "بانک سرمایه گذاری" تاسیس کنیم.

قضیه غیر فعال شدن دامنه و سایت arman.ac.ir و اقدام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات چیست؟

بعد از دوازده سال هزینه و سرمایه گذاری و تلاش شبانه روزی، متاسفانه، در آبان ماه 95، دامنه و سایت arman.ac.ir که طبق قرارداد مشارکت، تحت مالکیت و مدیریت بنده بود و برای رشد و پیشرفت ایرانیان یازده سال روی آن هزینه و سرمایه گذاری کرده بودم، و پشتوانه دانش فنی تمامی طرح های سرمایه گذاری بود، طی درخواست وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در نامه شماره 2/24/180060 مورخ 1395/08/17 غیر فعال شده و ارتباط محتوی سرمایه ای علمی گردآوری شده را که با نام و علامت ایران روی اینترنت بود را با ایران قطع نمود!. با این وجود، برای اینکه این محتوی اینترنتی و سرمایه علمی گردآوری شده با ارزش نابود نشود. به محض پاک شدن نام مالکیت ایرانی از سایت، عملکرد وزارت علوم ایران باعث شد؛ مالکیت سایت از موسسه ایرانی به موسسه International Institute for advanced studies و همچنین، بنیاد مورگاناین Morganine foundation ثبت شده در امریکا منتقل گردد!

وضعیت رشته ها، مقاطع تحصیلی و هزینه تحصیل در دانشگاه بین المللی آرمان چگونه است؟

همان طور که در قبل تر نیز اشاره شد، زمینه اصلاح نظام آموزشی از کودکی در من ایجاد شد، زمانی که به دلیل ننوشتن مشق سوم ابتدائی به آستانه اخراج رسیدم و یا به دلیل لجبازی معلم دوم راهنمائی در درس روخوانی شفاهی ادبیات فارسی مردودم کرد و یک سال از تحصیلات نظام آموزشی عقب افتادم و یا با رتبه 4 هزار کنکور سراسری همزمان در 6 درس به من نمره قبولی ندادند و اعلام کردند 6 تجدیدی دارم احساس کردم نظام اموزشی ابزاری از سوی معلمان برای اعمال قدرت به امثال من بوده است.

در سال 1383 که با وزارت بهداشت برای مشارکت در برنامه توسعه اجتماعی و ارتقاء سلامت قرارداد بستیم، بخشی از قرارداد ما مربوط به آموزشهای همگانی بود، که با بررسی فرصتهای مختلف، چند ماه بعد در سال 84 با موسسه آموزش عالی آزاد آرمان آشنا شدم و ضمن عقد قرارداد مشارکت و با تزریق سرمایه به موسسه مذکور، شریک شده و با اجاره سرورهای پیشرفته خارجی و پیاده سازی سامانه های پیشرفته دانشگاه مجازی کانادایی و استرالیایی و گردآوری اطلاعات تخصصی علمی، در مقام تاسیس پیشرفته ترین سیستمهای دانشگاه مجازی برآمده ام. باتجربه ای که از انجمنهای علمی مرکز پژوهشهای مجلس داشتم (که بعدها به دلیل تحولات سیاسی کشور، این شبکه تعطیل شد) و ارتباط ده ساله با دانشگاههای مادر جهان به خصوص در اروپا و آمریکا داشتم، باشگاههای علمی اینترنتی و تخصصی راه اندازی نمودم که بتوانم از طریق یک دانشگاه رایگان بین المللی سطح علمی و دانش و تخصص ایرانیان را ارتقاء بدهم و بدون اینکه از کسی بودجه یا حمایت مالی بگیرم، یازده سال فشار مالی رابرخودم و خانواده ام تحمیل کردم تا بتوانم هزینه های سالیانه دهها طرح تحقیقاتی و توسعه و نگهداری سایت علمی مستقل داخل سایت دانشگاه را پرداخت کنم و به رایگان، ابزاری فراهم کنم که ایرانیان بتوانند به رایگان، دانش و سواد پیشرفته جهان بیرون از ایران را به زبان فارسی یاد بگیرند.

از سوی دیگر با گسترش ارتباط با دانشگاههای مادر جهان و شرکتهای پیشرو فناوری های آموزشی، از طریق کنسرسیومهای تحقیقاتی بین المللی روی توسعه استانداردهای نوین آموزش مجازی مانند SCORMکه بعدها نسل جدید آن TINCAN API مشارکت نمودم که با وجود تحریمها و مشکلاتی که پرداخت هزینه های تحقیقاتی به صورت دلار برای من بعنوان یک ایرانی داشت و مشکلات استفاده از زیر ساختهای پیشرفته اینترنتی اروپا و امریکا، همچنان بانام ایران و ایرانی فعالیت و همکاری گسترده داشتم. هم اکنون با مرور زمان و پیشرفته شدن فناوری آموزشی، با همکاری دانشمندان جهان روی نسل دوم علم کار میکنیم که پیش بینی شده است در آینده بخش عمده ای از مدارس و دانشگاهها و حتی سایتهای اینترنتی آموزش مجازی جمع بشوند و افراد از گهواره تا گور آموخته هایشان رتبه بندی و امتیاز بندی و صدور مدرک و گواهینامه انجام گیرد که باعث افزایش بهره وری هوش و استعدادهای افراد جامعه خواهد شد.

فلسفه تاسیس دانشگاه ما که باور داریم باید رایگان باشد، از فرمایش پیامبر اسلام که 1400 سال پیش فرموده است "زکات علم نشر آن است"، در عمل، مبتنی بر انتشار علم به صورت رایگان است. در دانشگاههای غربی برای اجرای این فرمایش پیامبر اسلام(ص)، نهضت آموزشهای رایگان ایجاد شده که دانشگاههای آکسفورد، استانفورد، هاروارد و غیره، اخیرا شروع کرده اند دوره های رایگان برگزار می کنند و اخیرا دانشگاههای ایرانی مانند دانشگاه شریف نیز از این حرکت آنها الگو برداری نموده و دوره های رایگان اینترنتی برگزار مینمایند، از آنجائی که این حرکت بخشی از برنامه های ما بود، ما از سالها پیش همگام با دانشگاههای بین المللی شروع به برنامه ریزی و توسعه تکنولوژی در این زمینه کردیم. با اینکه پیش بینی شده است صنعت آموزش جهان در سال آینده 7.8 تریلیون دلار باشد که از صنعت نفت جهان بالاتر است، اما برخلاف تصور عامه مردم که فکر می کنند دانشگاه جائی است برای پول در آوردن که پر از کلاس درس و مردمی که پول زیاد پرداخت می کنند باید در کلاس نشسته و روخوانی کتابها را توسط اساتید گوش کنند و حفظ کنند تا مدرک بگیرند! اما ما مانند دانشگاههای عادی دنبال صادر کردن مدرک و پول در آوردن از جیب دانشجویان و خانواده های آنان نیستیم، فعالیتهای ما بیشتر مبتنی بر تحقیقات و تولید علم و دانش است تا تدریس در کلاس درس، زکات؛ یعنی پرداخت ثروت بدون دریافت پول که به ما کمک می کند چندین برابر آن را از تولید علم به دست بیاوریم. تولید ثروتی که از تحقیقات و تولید علم به دست می آید هزاران برابر بیشتر از تولید ثروت از راه آموزش دادن در کلاس درس یا سایت اینترنتی است.

نمونه های زیادی در جهان وجود دارند و ما اولین آنها نیستیم. گوگل از گوشه حیات دانشگاه استانفورد از یک کامپیوتر کوچک دست دوم شروع کرد و الان، به صدها میلیارد دلار رسیده و نرم افزار موبایل واتس آپ وقتی در سال 2009 با چند صد دلار تاسیس شد، در طول 5 سال رشد کرد و در سال 2014 به قیمت 20 میلیارد دلار به فیس بوک فروخته شد.

ما در پروژه های تولید علم و دانش با دانشگاههای دنیا ارتباط داریم و هیئت علمی ما از دانشگاههای مادر دنیا به صورت پاره وقت و یا قراردادی در پروژه های تحقیقاتی و تولید علم همکاری و فعالیت دارند.

تا اندازه ای که می توانیم سعی می کنیم کمتر دانشجو بگیریم و بیشتر با دانشجویان دانشگاههای مادر دنیا به خصوص دانشجویان مقاطع دکتری و بالاتر همکاری تحقیقاتی داشته باشیم. نیروی انسانی، با ارزش ترین سرمایه است که نه تنها نباید از نیروی انسانی متخصص پول نگرفت، بلکه با حمایت مالی، بهره وری آن را افزایش داد، متاسفانه، در ایران؛ دانسته یا ندانسته، نیروی انسانی کارآمد و متخصص،در عمل راندمان کاری خویش را از دست می دهد و یا عملاً، از کارآمدی موثر و مناسب خویش برخوردار نبود یا موجبات فرار مغزها فراهم می گردد!

اخبار منتشر شده از رسانه های ایران اعلام میکند که ایرانیان مقیم خارج بیش از 6 میلیون نفر هستند، اگر هر ایرانی مقیم خارج از ابتدای تحصیل و تربیت و استفاده از امکانات آموزشی و فرهنگی سرمایه گذاری شده و ارزش آن به طور تقریبی 3 میلیون دلار باشد، که در عمل بسیاری افراد ارزش بسیار بالاتر دارند و قابل قیمت گذاری نیستند، ولی اگر برای تخمین ارزش سرمایه ای ایرانیان مقیم خارج هر نفر را حد اقل 3 میلیون دلار در نظر بگیریم، ارزش ایرانیان مقیم خارج حد اقل 18 تریلیون دلار است. برای مقایسه عظمت و بزرگی این رقم کافی است بدانیم که کل خسارت جنگ هشت ساله ایران و عراق یک تریلیون دلار اعلام شده است.

و اما از بابت اعتبار مدارک دانشگاه ما، چون دوره ها رایگان و با محتوی تهیه شده توسط اساتید بین المللی است، در شبکه اعتبار سنجی بین المللی که در کشورهای مختلف وجود دارد، از افرادی که آموزش رایگان دیده اند امتحانات مربوطه گرفته شده و مدرک صادره در کلیه دانشگاههای کنسرسیوم دانشگاهی معتبر است، که از جمله میتوان به دانشگاههای آکسفورد، استانفورد، هاروارد و غیره اشاره کرد.

نکته دیگری که در سیستم نوین ما وجود دارد، به مرور زمان کلیه نظامهای آموزشی از کودکی و نوجوانی و جوانی و پیری افراد همگی یک پارچه خواهند شد و سیستمهای نوین به صورت لحظه ای نمرات و اعتبار سنجی و اندازه گیری سطح دانش دانشجویان را سنجش خواهند نمود که بجای مدرک کتبی، یک استعلام اینترنتی برای بررسی وضعیت تخصص و تحصیلات فرد کافی خواهد بود.

دیدگاه شما نسبت به اقدام وزارت علوم درباره آن دانشگاه چیست؟

گرچه، اقدام وزارت علوم در این باره از حیث حقوقی و قانونی، مسئولیت زاست و حق اینجانب در تعقیب حقوقی و قانونی مراتب و لزوم جبران خسارات فراوان وارده از سوی آن وزارتخانه و دولت، به لحاظ مسولیت مدنی و قانونی مترتب بر آن محفوظ است و این مهم نیز در دستور کار وکلای حقوقی ایرانی و بین المللی بنده و آن دانشگاه نیز قرار دارد، اما وزارت علوم، ریشه اصلی مشکلات نیست. به طور کلی،رویکردها و منویات پیدا و پنهانی قابل طرح و تعقیب هست که مانع از فعالیت سالم در ایران و نهادینه شدن آن در کشور و شکل گیری فرهنگ کارآمدی و پویایی مستمر و موثر در جامعه می گردد و روز به روز نیز، وضعیت انفعال، عدم کارایی و نابهنجاری های حاصل از آن و آسیب های اجتماعی مترتب بر این موضوع، بیشتر شده و متاسفانه، در حال کشاندن جامعه به سمت بحرانهای خطرناکتر است!
زمانی که در داخل ایران به سازمان بازرسی و یا دادگاه شکایت می کنید، انتظار می رود؛ با رعایت اصل بی طرفی و استقلال قضایی به پرونده یا شکایت شما رسیدگی شود. آیا در عمل، روند دادرسی و نظام قضایی کشور و مراجع نظارتی و قانونی مربوطه اینگونه بوده و باید آن را به آن ترتیب، توصیف کرد؟ و اگر هم در مقام مراجعه و تعقیب مراتب به دادگاههای بین المللی برآئید، ممکن است؛ با عناوین مختلفی چون جاسوس، خائن، ضد انقلاب و سیاسی مواجه شده و ضمن تهییج احتمالی مردم و عوام نسبت به شما، موجبات مسئولیت قانونی تان یا تعرض احتمالی به سلامت جسم و جان شما و خانواده نیز فراهم گردد!

باور کردنی نیست که در کشوری که سیستم امنیتی و اطلاعاتی، بر این ادعاست که همه چیز تحت کنترل بوده و مو را از ماست بیرون می کشد، چگونه می توان پذیرفت؛ تمامی این مسائل بدون اطلاع و بدون هماهنگی و خارج از کنترل آنها اتفاق افتاده باشد؟!
افرادی که بیست سال پیش برای طرح ها و برنامه هائی که داشتم، مخالفت و تخریب کمی از خود نشان می دادند، الان با قدرت و انرژی بیشتری در حال تخریب، به نظر می رسند!، زیرا که اگر نتوانند تلاش بنده را عقیم کنند، برای همیشه نیز زیر سوال خواهند رفت. با رفتارهای ناشایست و فرستادن افراد ناشناس، در مقام طرح پیشنهادات نامتعارف و غیرمنطقی برآمده و حتی، به بنده توصیه شده است در مقام درخواست پناهندگی در خارج برآیم! در حالی که اینجانب، صرفاً یک فعال اقتصادی و علمی بوده و فاقد هر گونه تمایل یا مناسباتی با دنیای پُرتلاطم سیاست و رانت های احتمالی مربوطه یا فاقد هر هر گونه تمایل یا رویکردی در اقدام علیه امنیت و مصالح کشور بوده و خواهم بود!

گاهی اوقات با روشهای مختلف، در مقام ایجاد مشکلات مالی و اجرایی متعدد نسبت به طرح ها و پروژه های در دستور مطالعه و اقدام بنده برآمده و نسبت به طرح پیشنهادات نامتعارف و مسئولیت زا از حیث حقوقی و قانونی، تاکید دارند تا بلکه به پذیرش آنها از سوی بنده، به زعم خویش اثبات کنند که در طول این همه سال حق با آنها بوده و کلیه منویات و اقدامات خویش را نسبت به ایجاد موانع متعدد در سر راه نیل به اهداف مزبور را توجیه کنند.

علاوه بر این، گاهی نیز موجبات تهدید اینجانب نیز به اشکال مختلف مطرح می شود که در صورت تداوم فعالیتهای علمی و اقتصادی بین المللی خویش در کشورهای اروپائی و آمریکائی، به بنده برچسب سیاسی خواهند زد و همزمان و به طور توامان، با تداوم همان موانع شناخته شده، مانع از انجام و استمرار فعالیت های حرفه ای و کارشناسی بنده در ایران شده اند و با منتسب کردن بنده به اوصاف غیر واقع و طرح شایعات و شانتاژهای بی اساس و کذب علیه من، سعی در توجیه عملکرد خویش برآمده اند!

وضعیت مناسبات شما با دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ایرانی چگونه است؟
فاقد هر گونه ارتباط و مناسبات کاری و علمی با موسسات آموزش عالی و دانشگاههای ایرانی می باشیم.

علت عدم بازگشت شما به ایران چیست؟
باتوجه به طرح های سرمایه گذاری متعدد و سرنوشت حاصله یا پیش روی آنها که نوعاً با تعطیلی، بلاتکلیفی و تعلیق عملی عمدۀ آنها مواجه شدیم، خسارات و هزینه های کلانی نیز بر ما، علاوه بر عوارض دولتی و جرائم قانونی مربوطه نیز تاکنون تحمیل شده است که مسئولیت جبران آن با دولت و دست اندرکارن مربوطه خواهد بود.

در همین ارتباط، یکی از طرح های تحقیقاتی ما، "طرح پیشنهادی حذف مالیات از اقتصاد ایران" و "جایگزینی در آمدهای اقتصادی غیر مستقیم بجای در آمد مالیاتی برای دولت" بود و بر این اساس، پیشنهاد دادیم؛ مانند کشورهای سنگاپور و هنگ کنگ، یا مراکز مالی لندن و نیویورک که به دلیل آزادی مالی تریلیونها دلار ثروت را به خود جذب نموده است، کل کشور ایران به منطقه آزاد تبدیل شده و کلیه سرمایه های سرگردان دنیا را به سمت خود جذب نماید که در کشورهای با زیرساخت مالی قدرتمند،تجربه های خوبی قابل مطالعه است، جهت مقایسه میتوان به یک نکته کوتاه اشاره کرد که کل نقدینگی بازار سرمایه ایران شامل بورس و فرابورس و بازار مسکن و بازارپول شبکه بانکی کمتر از 260 میلیارد دلار است، در حالی که نقدینگی دو بورس در نیویورک 26 تریلیون دلار است، یعنی یک شهر آمریکا نقدینگی 100 برابر ایران را در خود جذب نموده است.

و اما گویا وضعیت مزبور، و پیشنهادات بنده باعث ناخوش آمدی برخی از کارکنان سازمان مالیاتی مربوطه شده و به دلیل بدهی مالیاتی مورد ادعای آن سازمان نسبت به یکی از شرکتهایی که طرحش توسط دولت تعطیل شده و هیچ فعالیتی ندارد، حکم ممنوع الخروج بنده بعنوان یک فعال اقتصادی و علمی در سطح ملی و بین المللی، در عمل صادره شده است! شما خود، حدیث مفصل بخوانید از این مجمل!

انتظار یا درخواست شما از دولت و مسئولان دولتی چیست؟
بنده نیازی به حمایت دولت یا مسئولان دولتی ندارم، اما کمترین توقع بنده از آنها در اعاده حیثیت نسبت به اینجانب در طی سالهای اخیر فعالیت های سرمایه گذاری، اقتصادی و علمی و هجمه های بی اساس مطروحه علیه اینجانب بعنوان یک ایرانی و نیز اعتماد سازی نسبت به بنده و ایرانیان مشابه اینجانب که علاقمند به سرمایه گذاری و فعالیت در زمینه های دانش بنیان و توسعه علمی و اقتصادی کشور می باشند، خواهد بود. در همین ارتباط، ضروری است؛ ضمن تضمین همه جانبه سرمایه گذاری داخلی و خارجی در ایران و حمایت قضایی گسترده و بنیادین از آنها در عمل،از هر گونه سیاست های شعاری در خصوص جلب و جذب ایرانیان خارج از کشور یا هدایت سرمایه های اقتصادی و دانش علمی و حرفه ای آنها به ایران، قویاً خودداری گردد، والا، باید پذیرای بی اعتمادی و فرار مغزها و مهاجرت های گستردۀ ایرانیان به خارج از کشور بود که یقیناً خود کرده را نیز تدبیر نیست!

گرچه، در نظام حقوقی ایران، توهین و افترا و نشر اکاذیب و اعاده حیثیت، جرم انگاری شده است، اما در کشورهای پیشرفته اقتصادی، اتهام بدون اثبات و ارتکاب به جرائم مزبور، جرم سنگینی محسوب می شود و کسی که حیثیتش تخریب شده، باید با پرداخت جریمه و اطلاع رسانی عمومی، اعاده حیثیت بشود. سرمایه های اجتماعی از سرمایه های نقدی حسابهای بانکی، به مراتب، گرانتر و مهمتر هستند. خسارت اقتصادی که یک تهمت به یک شخص می تواند بزند می تواند مخرب تر از دهها بمب و موشک باشد که در جامعه ما بسیار مشهود بوده و غیر قابل انکار نیز هست!

این موضوع تا حدی اهمیت دارد که در حدیثی پیامبر اسلام فرموده است ریختن آبروی مومن به منزله ریختن خون او است و وقتی خون کسی از طریق آبرویش ریخته شود به منزله ترور شخصیتی است.

انتظار شما از رسانه ها و خبرگزاری های مستقل چیست؟
از همان ابتدای شروع کار، قصد و نیتم انجام کار خیر بود، نه پول در آوردن و ثروت اندوزی! در اسنادی که سالها پیش ثبت کرده ام، تاسیس یک بنیاد خیریه را طراحی و پیش بینی کرده بودم و اساسنامه آن را نیز داخل مدارک همان سالها ثبت کردم و برای تاسیس این بنیاد خیریه که منافع کلیه طرح های سرمایه گذاری را برای نیازمندان صرف کند به وزارت کشور درخواست دادم که به درخواستم جواب ندادند و مسکوت مانده است! لذا الان که 42 سال دارم و همسرم به خاطر سختیهای زندگی نتوانست من را و شرایطم را تحمل کند و ترکم کرد و من از بابت اینکه در مقابل نیت خیر و تلاش کار آفرینی خودم چنین اتفاقاتی را پیش بینی نمی کردم، باعث نارضایتی همسرم شدم و همیشه خودم را برای اتفاقاتی که افتاده است ملامت می کنم ولی دیگر گذشته و سالها است به تنهائی در تلاش هستم، احساس خستگی و پیری می کنم و مایل هستم کلیه پروژه ها و فعالیتهای اقتصادی انجام شده را که اگر عادلانه ارزش گذاری شود می تواند هزاران میلیارد ارزش مادی داشته باشد، به یک گروه غیر سیاسی و غیر انتفاعی معتبر که فقط انگیزه خدمت به اقشار ضعیف جامعه را دارند، واگذار کنم تا با مدیریت این طرح ها، در آمد آن را برای افراد نیازمند جامعه و در راستای اهداف خیرخواهانه، علمی و دانش بنیان واقعی و غیر سیاسی مصرف کنند. اگر بتوانید چنین افرادی را معرفی کنید که این بار سنگین را از روی دوش من بردارند، سپاسگذار خواهم بود.