انتخاب خبر: حال اقتصادی کشور این روزها خوب نیست و حالا با گران شدن نرخ دلار اقتصاد کشور به کما می رود. برخی از سیاسیون معتقدند که تن اقتصاد کشور از روزهای اولیه دولت نهم بیمار شد و این بیماری مانند خوره به جان اقتصاد افتاد و حالا همه تن اقتصاد کشور درگیر بیماری است که برای درمان آن باید راه حل تازه ای پیدا کرد.

mehdikhazali 1دکتر مهدی خزعلی، فعال سیاسی و فرزند آیت الله ابوالقاسم خزعلی در گفت و گویی که با «انتخاب خبر» داشته است، راز بیماری اقتصادی ایران را فاش می کند.

وی می گوید: ارزش پول یک کشور به تصور آقای احمدی نژاد با همکاری «جمشید بسم الله» تعیین نمی شود! به یاد دارم سال 1391 که در زندان انفرادی بودم «جمشید بسم الله» را آوردند سلول کنار من. با در بند کردن «جمشید بسم الله» مشکل سقوط ارزش پول ملی کشور حل نشد و یک باره پول ملی به یک چهارم ارزش واقعی آن سقوط کرد و این قصه تا به امروز ادامه پیدا کرده است.

ثابت نگه داشتن ارز برای استفاده های انتخاباتی
خزعلی ادامه می دهد: البته دولت روحانی چهار سال و دولت احمدی نژاد نزدیک به شش سال ارز را برای استفاده های انتخاباتی ثابت نگه داشتند. تثبیت نرخ ارز در دوران دولت های نهم و دهم و همچنین دولت روحانی به طور مصنوعی و از طریق فلج کردن سیستم اقتصادی کشور و تزریق پول به نظام بانکی انجام شد.

این فعال سیاسی با بیان اینکه قبل از انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت 1396 حقوق بازنشستگان پرداخت نشده بود و تأمین اجتماعی به تعهداتش عمل نکرده بود، تصریح کرد: دولت بدهکار بود و با تزریق پول نفت به سیستم ارزی یک نوع رانت خواری فراگیر شده بود. دلاری که 3 هزار و 700 تومان تحویل گرفته می شد 3 هزار و 700 تومان هم تحویل داده می شد. تثبیت نرخ ارز صرفاً برای انتخابات انجام می گرفت و با سوء استفاده از امکانات دولت و پول ملت، برای رأی آوردن شخص رئیس جمهور در دور بعدی انتخابات قیمت ارز ثابت نگهداری می شد.

دبیرکل جبهه آزادی افزود: من قبل از انتخابات 1396 در آن مصاحبه ای که با آقای حسین دهباشی داشتم عرض کردم که قیمت واقعی و کارشناسی ارز از الآن 5700 تومان است ولی تا 7 هزار تومان هم می رسد. اخیراً هم یکی از دوستان سؤالی در خصوص قیمت نهایی ارز از من پرسید که پاسخ دادم که شرایط خیلی خوب می شود و مثل زمان شاه قیمت دلار 7 تومان می شود؛ منتهی آن موقع 7 تومان بود، اکنون 7 هزار تومان است! واقعیت این است که 7 هزار تومانی که من در آن هنگام پیش بینی کرده بودم زاییده تفکری بود که در جامعه ایران حاکم است.

بحران ارزی به دلیل سوء تدبیر نیروی انتظامی
به گفته وی، اگر امروز وزیر اقتصاد اعلام می کند که بحران ارزی پدید آمده به دلیل سوء تدبیر نیروی انتظامی رقم خورده است، من متأسف هستم که ارزش پول ملی را باید نیروی انتظامی یا نیروهای امنیتی کشور کنترل یا تنظیم کنند. به حال آن ملتی که وزیر اقتصادش چنین حرفی را بزند باید گریست. این وزیر اقتصاد است، این سیاستمداران کشور هستند که باید با اتخاذ سیاست های اقتصادی درست باعث افزایش ارزش پول ملی شوند. این تولید ناخالص ملی یک کشور است که ارزش پول ملی را تعیین می کند، و این امنیت جامعه ایران است که می تواند سرمایه را به سمت کشور و بخش صنعت جذب کند.

این فعال سیاسی با بیان اینکه هنوز سایه تحریم و جنگ بالای سر این کشور است، خاطر نشان می کند: با بستن صرافی ها و دستگیری و بازداشت صراف ها که بارها انجام شده است و مسبوق به سابقه هم بوده است نمی توان نرخ ارز را کنترل کرد. بارها صراف ها را شلاق زدند و به زندان بردند. بارها صراف هایی که بازداشت می شدند در سلول انفرادی من نگهداری می شدند و چند روزی همنشین من بودند.

وی بیان می کند: می خواهم بگویم که با بستن و آزاد کردن صرافی ها و صراف ها هیچ مشکلی حل نمی‌شود. راهکار این است که باید دست از ماجراجویی در منطقه و ایران برداشت. تا وقتی عده ای با سخنرانی ها و با اتخاذ مواضع خود امنیت اقتصادی را از جامعه می زدایند مردم باید بدانند که ارزش پول ملی همچنان کاهش پیدا می کند.

به اعتقاد این فعال سیاسی، در آلمان جنگ جهانی دوم کمترین ارزش پول بعد از شکست آلمان اتفاق می افتد که واحد پول آلمان یعنی «مارک» از کاغذ دیواری ارزان تر بوده است و دیوار منازل با «مارک»، کاغذ دیواری می شده است!

دلار از مرز 10 هزار تومان هم عبور می کند
دبیرکل جبهه آزادی اضافه می کند: این اتفاق دارد در کشور ایران می افتد و من می خواهم امروز بگویم که مردم باید منتظر باشند که دلار از مرز 10 هزار تومان هم عبور خواهد کرد و سقوط ارزش پول ملی تا عزل مسئولان و مدیران جاهل یا تغییر رفتار آن ها ادامه خواهد داشت.

خزعلی می گوید: باید کسانی در رأس امور قرار بگیرند که این درد را درمان کنند، ادبیات آن ها باید با منطقه و دنیا متفاوت از گذشته باشد، به گونه ای دیگر باید سخن گویند و یک تعامل مثبت باید با تمام دنیا داشته باشند.

کشور به انتهای بن بست می رسد
این فعال سیاسی با بیان اینکه امروز در دولت روحانی قدرت خرید آحاد مردم مانند کارمندان و کارگران نزدیک به نصف کاهش یافته است، تصریح می‌کند: این موضوع یک بحران و خطر بزرگی است که کشور را تهدید می کند. مملکت برای بار دوم به سرعت دارد به انتهای بن بست می رسد؛ اما بار اول شخصی مانند اوباما در مقابل مقامات جمهوری اسلامی ایران و کشور ایران قرار داشت که قابل مذاکره بود و ممکن بود رهبر انقلاب با یک نرمش قهرمانانه سوء تدبیر دولت های نهم و دهم را جبران و مملکت را اداره و کنترل کنند و کشور را از خطر فروپاشی و سقوط نجات دهند. اما این بار که جمهوری اسلامی ایران به ته بن بست برسد، مقامات و مسئولین نظام با کسی که قابل مذاکره باشد و با نرمش قهرمانانه بتوان او را اداره کرد مواجهه نیستند. جمهوری اسلامی ایران با فردی طرف است که ادبیات دیپلماتیک را نمی شناسد. اساساً دیپلمات نیست و رفتارهای نامعقول مانند رئیس دولت های نهم و دهم از خود بروز می دهد. در این شرایط، هزینه های کشور بیشتر خواهد بود. پس هرچه زودتر باید همه جناح های سیاسی دست به دست هم دهند و چاره جدی بیندیشند.

دنیا از حسن روحانی صداقت ندیده است
خزعلی، اظهار می کند: چاره کار این است که کسانی زمام امور را به دست گیرند که دنیا آنها را قبول داشته باشد. مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی یک چنین شخصیتی داشت. دنیا باور می کرد که او می خواهد اصلاح کند. دنیا از زمامداران فعلی حتی حسن روحانی صداقت ندیده است و آنها را باور ندارد و زمامداران فعلی را افرادی می داند که هرچه گفته اند عمل نکرده اند، چهل سال شعار و تندی و رادیکالیسم، تعدی، ماجراجویی و جنگ طلبی از رجال چپ و راست این کشور دیده اند. باید گروهی، خط سومی بیاید که دنیا آن را قبول داشته باشد و مشی آن را باور کند. این خط سوم باید البته طی 40 سال گذشته چنین خط مشی را از خود نشان داده باشد؛ مانند مرحوم مهندس بازرگان و مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی که دنیا ایشان را قبول داشت. در این صورت است که می توان در کنترل سقوط ارزش پول ملی و ارزش های ملی گام های مؤثری برداشت.

انحطاط اخلاقی در جامعه
به بیان وی، فقط پول ملی نیست که سقوط می کند، جامعه دچار یک انحطاط اخلاقی شده است، جامعه دچار سقوط مسائل اخلاقی و اجتماعی شده است و اینگونه است که کشور به ته بن بست می رسد. امیدوار هستم که مسئولان قبل از اینکه ته بن بست برسند و نرمش قهرمانانه هم دردی برای آن ها دوا نکند چاره جدیدی اتخاذ کنند.

حوادث دی ماه 96 یک شورش اجتماعی بود
خزعلی با اشاره به حوادث دی ماه 1396، چشم انداز این اعتراضات را در سال 1397 اینگونه ارزیابی می کند: برخلاف آنچه چپ و راست، اصولگرا و اصلاح طلب، معترضین دی ماه 1396 را اراذل و اوباش خطاب کردند یا معترضین را به خارج از کشور نسبت دادند، من این اعتراضات را طبیعی می دانم. حوادث دی ماه 96 یک شورش اجتماعی بود به دلیل اینکه افرادی این اعتراضات را فریاد زدند که روی بازگشت به خانه را نداشتند، برای اینکه نمی توانستند دست خالی به خانه بازگردند و این 80 شهری که به هم ریخت، آغازی بود؛ این طلیعه دار فقر بود و همه باید منتظر باشند که اگر دوباره این حرکت و این شورش اتفاق افتاد عظمت آن ده برابر بیشتر از دی ماه 96 است.

وی تأکید کرد: این اتفاق باز هم خواهد افتاد و این بار خطرناک تر است، پس باید از امروز چاره ای اندیشید. از آن طرف، دولت و حاکمیت عجیب به مردم فشار می آورند، به گونه ای که با هزار و یک لطایف الحیل از مردم مبالغ کلانی را اخذ می کنند. دارایی دارد تعدی می کند و مالیات های غیر معمول و غیرمنطقی می گیرد و حتی پلیس راهنمایی و رانندگی اکنون دوربین های موجود در معابر و خیابان های شهری را به یک محل درآمد تبدیل کرده است. امروز اکثر ماشین ها با مبالغ 2 و 3 میلیون حداقل بدهکار پلیس هستند و درآمدهای پلیس دارد با بودجه کشور رقابت می کند و به عبارتی پلیس پا به پای بودجه کشور می خواهد درآمدهای جرایم رانندگی را کسب کند.

خزعلی می گوید: یک فضای ترسناک در آینده پیش روی کشور گشوده شده است و باید مراقب بود. البته می توان با تصمیم های درست و ارائه راهکارهای مؤثر از تکرار حوادث دی ماه سال گذشته جلوگیری کرد، ضمن اینکه با زدن و بستن و گرفتن و اعمال فشار، مشکلات پیش روی جمهوری اسلامی ایران حل نمی شود.

بحران های پیش روی جمهوری اسلامی ایران
دبیرکل جبهه آزادی در پاسخ به این سوال که بحران های پیش روی جمهوری اسلامی ایران چیست؟ بیان می کند: در سال 1395، مرکز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری یک پژوهش انجام داد و 100 مشکل جدی کشور را تیتر کرد و برای سال 1396 برنامه ریزی کرد اما حتی یک مورد از این 100 مشکل اشاره شده مرتفع نشد. اولین مشکل اشاره شده که در رأس 100 مشکل قرار داشت، بهبود وضعیت اقتصادی بود که در این زمینه می باید شفاف سازی اقتصادی انجام می گرفت و تفکر جهت گیری اقتصاد کشور باید عوض می شد که چنین اتفاقی رخ نداد.

تا 5 سال آینده فقط 10 استان کشور آب دارد
دکتر خزعلی در ادامه با بیان اینکه مسئله بحران آب دومین مشکل اشاره شده در پژوهش مرکز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری بوده است، تصریح کرد: امروز با سیاست های دولت های نهم و دهم در حوزه محیط زیست، سرزمین ایران با سرعت در حال خشک شدن است. به عنوان مثال سد گتوند وقتی راه اندازی شد بسیاری از زمین های خوزستان و نخلستان ها خشک شدند و بسیاری از روستائیان مجبور به مهاجرت شدند برای اینکه آب بزرگ ترین رود کشور- رودخانه کارون- شور شد. تا 5 سال آینده فقط 10 استان کشور آب دارد و بقیه استان ها در ایران خشک و لم یزرع خواهند شد.

وی با طرح این پرسش که آیا اتخاذ تدابیری برای سیاست های آب کشور شده است؟ بیان داشت: امروز همه راه ها برای حل بحران آب بسته شده است، و این در صورتی است که می توان با انجام کار علمی و جذب سرمایه گذاری خارجی بحران آب در ایران را پشت سر گذاشت.

استان های مرزی در تیررس تجزیه
این فعال سیاسی با بیان اینکه امروز خوزستان و کردستان و آذربایجان و بلوچستان توسط دشمنان این سرزمین در تیررس تجزیه قرار گرفته اند، خاطرنشان کرد: یک مقام اسرائیلی، 25 سال پیش ایران را تهدید به خشک کردن نمود. در یک دوره ای هم امپراطوری عثمانی را به کشورهای کوچک تجزیه کردند و همین کشورهای کوچک تشکیل شده، امروز بله قربان گوی غرب هستند.

وی در ادامه به طرح شوم تجزیه ایران از سوی دشمنان این کشور اشاره کرد و گفت: امروز هم عده ای قصد دارند تا ایران استوار را خرد کنند. اگر هر یک از استان های مرزی از ایران جدا شود یک فاجعه و غوغا در کشور به راه خواهد افتاد.

دبیرکل جبهه آزادی در پاسخ به پرسشی درخصوص علت تلاش دشمنان برای تجزیه سرزمین ایران اظهار داشت: به عنوان مثال، در خوزستان بیشترین نهرهای آب و بزرگ ترین رودها مثل کارون، کرخه و بهمن شیر جریان دارد و بهترین زمین های زراعی و خاک در این استان قرار داده شده است و می توان سالی دو بار این خاک را کشت و برداشت کرد. خوزستان نفت و گاز دارد، اما امروز در فقر و فلاکت زندگی می کند. شهر بستان از دست صدامیان آزاد شد و یک روزی صدامیان نوشته بودند «ما آمده ایم که در بستان بمانیم»؛ صدامیان رفتند اما اهالی بستان به بستان بازنگشتند. در بازسازی بستان کم لطفی شده است و امروز در جوی های شهر بستان فاضلاب جریان دارد و مردم در کوهی از فاضلاب زندگی می کنند. سایر شهرهای خوزستان هم دست کمی از بستان ندارند.

خزعلی افزود: بحران بیکاری و مواد مخدر هم از دیگر مشکلات اشاره شده در پژوهش مرکز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری بوده است. بیکاری و بحران اشتغال، مسائل و عوارض عدیده ای در جامعه برجای می گذارد. مسائل اخلاقی و اعتیاد و بحران های فرهنگی در نتیجه بیکاری و بحران اشتغال تشدید می شوند.

12 میلیون نفر در کشور امکان ازدواج ندارند
وی با بیان اینکه امروز 12 میلیون نفر در کشور منتظر ازدواج هستند و امکان ازدواج ندارند و این باز یک بمب اتم است، تصریح کرد: همه این ها وضعیت نابسامان کشور ایران را که هرکدام آنها می تواند تهدید جدی باشد و خطر فروپاشی باشد به دنبال دارد. متأسفانه مسئولین نمی خواهند کاری کنند. درمان تمام این دردها این است که بعضی ها از سر راه اصلاح کنار بروند یا خودشان مشغول اصلاح بشوند.

مسئولان به اصلاحات تن بدهند
وی ابراز می دارد: توصیه من این است که اگر مقامات و مسئولان جمهوری اسلامی ایران می خواهند در این سرزمین بمانند، فرزندان آنها بمانند، تن به اصلاح بدهند و اجازه بفرمایند اصلاحات انجام گیرد و اجازه بدهند کسانی که اصلاح گر واقعی هستند قدرت را در دست بگیرند. من به جناح اصلاح طلب کاری ندارم چرا که اصلاح طلبان هم در این 40 سال آلوده هستند، فرقی نمی کند آنها هم نمی توانند با دست های آلوده اصلاح کنند. اصلاح طلبان واقعی کسانی هستند که می خواهند اصلاح کنند. در گام نخست اصلاحات ساختاری، مملکت نیاز به جذب سرمایه دارد. مملکت پول ندارد، بانک های خارجی و سرمایه گذاران خارجی و کشورهای خارجی باید بتوانند در این مملکت سرمایه گذاری کنند. گام نخست همین است و چاره ای جز این وجود ندارد. باید در اولویت نخست، راه را باز کرد تا خارجیان وارد کشور شوند و اقدام به سرمایه گذاری کنند.

نظام بانکداری جمهوری اسلامی ایران بزرگترین شبکه ربوی دنیا
مهدی خزعلی به طرح این دو پرسش که آیا یک شعبه بانک خارجی در ایران وجود دارد یا آیا یک بانک خارجی، مجاز به تأسیس شعبه است؟ چرا یک بانک خارجی نمی تواند در این کشور یک شعبه بزند؟ خاطرنشان کرد: به یاد دارم که 20 سال پیش به مدیرعامل بانک ملی می گفتم اگر یک بانک خارجی در ایران شعبه بزند ظرف 24 ساعت تمام 8 بانک دولتی موجود در کشور ورشکسته است، آن موقع بانک خصوصی هنوز نبود و بانک های دولتی بودند و گفتم همه بانک های دولتی ورشکسته اند و واقعیت این است که سیستم بانکداری جمهوری اسلامی ایران بزرگترین شبکه ربوی دنیا است و ابتدا صنعتگر و کشاورز و تولیدگر کشور را نابود کرد، بعد بانک ها و مؤسسات مالی ورشکست خواهند شد و بعد مردم سپرده گذار در این بانک به خیابان ها خواهند ریخت؛ مرحله بعدی این خواهد شد.

بانک های خارجی باید در ایران سرمایه گذاری کنند
به اعتقاد این فعال سیاسی، شبکه ربوی بانکی باید تعطیل شود، باید سرمایه ارزان در اختیار کشاورز و صنعتگر قرار گیرد و بتواند رونق به این مملکت بازگردد. گام نخست، آوردن بانک های خارجی است. در گام دوم، باید بانک های خارجی قادر باشند تا در این کشور سرمایه گذاری کنند و این امنیت می خواهد، سرمایه گذاری خارجی اجازه جنگ طلبی و ماجراجویی نمی دهد. سرمایه، باهوش و ترسو است و هر لحظه مقصد سرمایه گذاری را ترک می کند. در حال حاضر خروج سرمایه از کشور طی شش ماه گذشته، رشد صد درصدی داشته نسبت به سال های قبل و به سرعت دارد سرمایه ها از کشور به صورت دلار خارج می شود.

امنیت را باید به پول ملی بازگرداند
وی اضافه کرد: یک اتفاق دیگری هم در حال رخ دادن است. در مسیری که می خواهیم برویم یک دوران گذار وجود دارد و اینکه تا وقتی نتوان امنیت را به پول ملی بازگرداند مردم پول های خود را به صورت ریال نگهداری نمی کنند تا شاهد نصف شدن ارزش آن باشند، پس طبیعی است که مردم می روند سکه، دلار و کالا می خرند تا ارزش پول آن ها حفظ شود.

دکتر مهدی خزعلی تأکید کرد: سقوط ارزش پول ملی کشور تا اصلاح رفتار سیاستمداران ماجراجو یا عزل و برکناری همین سیاستمداران ادامه خواهد داشت. این یک جنگ است و تعارف هم ندارد. این یک جنگ اقتصادی است بین کسانی که ماجراجویی می کنند و کسانی که می خواهند به این ماجراجویی ها خاتمه دهند. باید دست از ماجراجویی برداشت و با دنیا از طریق صلح و سلام رابطه برقرار کرد. سیاستمداران کلان کشور باید عوض شوند یا رفتارشان اصلاح شود. حاکمان جمهوری اسلامی ایران باید اجازه دهند افراد جدید در سیاستگذاری ها نقش داشته باشند. در این صورت می توان به حل مشکلات و بحران های پیش روی جمهوری اسلامی ایران امیدوار بود. نمی توانید هم اجازه بدهید، اگر ما آمدیم و نکردیم، بگویید چرا نکردید؟!