انتخاب خبر: پدیده حاشیه نشینی، موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز و...... همگی از جمله مشکلاتی است فرماندار مشهد با آن درگیر است. از محمد رحیم نوروزیان معاون استاندار خراسان رضوی و فرماندار مشهد مقدس درباره رخدادادهای منتهی به اعتراضات دی ماه امسال، حاشیه نشینی و زمین خواری در مشهد پرسیدیم. مشروح گفت و گوی «انتخاب خبر» با فرماندار مشهد در ذیل آمده است.

farmandarmashad 1

نوروزیان در پاسخ به سوال خبرنگار انتخاب خبر درباره گسترش حاشیه نشینی در مشهد و تدابیر دولت برای کنترل و کاهش آن گفت: در مورد حاشیه نشینی با توجه به عنایت ویژه دولت به موضوع آسیب های اجتماعی و برگزاری 5 جلسه با حضور رهبری معظم انقلاب و دستورات ایشان درخصوص پیگیری جدی این امر مغفول مانده در بیست سال اخیر، سند ملی تقسیم کارتوسط دولت تدبیر و امید تهیه و ابلاغ شده که مشهد اولویت اول در موضوع حاشیه نشینی است. براین اساس بودجه های اختصاصی برای این منظور درمشهد اختصاص داده شده و طی حدود چهار سال گذشته بیش از 1200 میلیارد تومان درحاشیه شهر مشهد هزینه شده. در کل توجه به مشکلات حاشیه در اولویت برنامه کاری ماست و در حال حاضر پروژه های متعددی در حال اجراست و براساس برنامه تدوین شده هر از چندی در محلات مختلف حاشیه و در بین مردم به اتفاق جمعی از مسئولان شهر مشهد حضور یافته و بررسی و رسیدگی مشکلات را از نزدیک انجام خواهیم داد. ضمن اینکه ارتقای شاخص امنیت درحاشیه شهر مشهد هم از افتخارات این دولت در این دوره می باشد.

فرماندار مشهد در پاسخ به سوالی درباره ریشه های اعتراضات دی ماه امسال در مشهد گفت: تلاش برای تجمع اعتراضی پنجشنبه 7 دی ماه گر چه ابتدا با محوریت مسائل اقتصادی و از سه مسیر متفاوت، یعنی برخی از مردم ناراضی و بعضی مخالفین سیاسی دولت(جریان های مخالف دولت دوازدهم) و عناصر ضد انقلاب صورت گرفت ولی در ادامه کاملا از سوی کانالهای تلگرامی ضد نظام مانند آمدنیوز و برخی کانال ها و شبکه های مخالف و بدخواه کشور در خارج هدایت شد که بحمدالله با بی توجهی مردم روبرو شد و نیروهای انتظامی نیز با تدبیر و قاطعیت برخورد کردند و در مشهد جز روز 7 دی و شب بعد در حاشیه پارک ملت که با حضور حدود 150 نفر نوجوان و جوان تجمعی صورت گرفت و حداکثر چهار دقیقه شعارهایی ساختارشکنانه داده شد هیچ مورد و مشکلی نداشتیم. آغازگر تجمعات دی ماه امسال در مشهد فراخوان های بود که در سطح فضای مجازی از سوی برخی افراد وابسته به جریان های داده شده بود عوامل قانون شکن بازداشت و در اختیار دستگاه های مسئول قرار گرفتند که رسیدگی به پرونده آنها در حال انجام است.

وی ادامه داد: وجود بارگاه نورانی هشتمین امام واختر آسمان ولایت و جایگاه معنوی و تاریخی و مذهبی این شهر و ورود سالانه بیش از 28 میلیون زائر به این شهر مقدس و وجود حوزه علمیه وعلمای مهم و دانشگاهها و شخصیت های فرهیخته د رگذشته و حال و نیروی انسانی ارزشمند از مهمترین دلایل مرجعیت اسلامی وعلمی این شهر مقدس است که استفاده ازاین ظرفیت ها و همکاری، همراهی و تلاش برای مدارا، تفاهم و اجماع بیشتر از شروط حفظ و استمرار این مرجعیت است.

نوروزیان درباره فعالیت زمین خواران در مشهد گفت: زمین خواری پدیده‌ای عمومی است که منحصربه مشهدنیست والبته عمدتا متاثر و نتیجه بیماریهایی در اقتصاد کشور است. اما در سالهای اخیر اتفاقا با همکاری و جدیت قابل تحسین دستگاه قضایی با این پدیده مخرب شدیدا برخورد شده و دیگر شاهد به یغما رفتن اراضی ملی و کوه خواری و تخریب طبیعت در مشهد نیستیم و شورای حفظ بیت المال کاملا فعال و بروز است و با کوچکترین مورد مشاهده شده برخورد قانونی لازم صورت می گیرد.

معاون استاندار خراسان رضوی در پاسخ به سوالی در خصوص ریشه های ایجاد بحران در موسسات مالی-اعتباری گفت: متاسفانه بسیاری از موسسات مالی که البته در دولت آقای احمدی‌نژاد تشکیل شده بودند و آن دولت عمدتا هم به آنان مجوز فعالینت داده بود تعدادی از آنها در مشهد تاسیس شده ولی به دلیل عدم نظارت فعالیت خارج از محدوده مجاز خود داشته و منجر به ایجاد مشکلات برای مردم عزیز ما شدند که در این دولت با برخورد جدی با این موسسات و کنترل و نظارت دقیق تر با ایجاد خط اعتباری بیش از هزاران میلیارد تومان بابت مطالبات مردم، به تدریج انبوه مشکلات مرتفع و در حال حل و عبور از این مسائل هستیم.