انتخاب خبر: وقتی پای رانت و رانت خواری به اتحادیه های اصفهان هم باز می شود باید دید که جرائم چگونه از لای درز قانون پا را فراتر گذاشته و به اتحادیه هایی رسیده که سردمداران آن زن هستند. این بار شهلا جمالی، عضو صنفی اتحادیه آرایشگران بانوان شهرستان اصفهان از موضوعی با انتخاب خبر سخن می گوید که شاید به متلاشی شدن یک اتحادیه منجر شود.

shahlajamali

به گفته او در سال 95 انتخابات جدید صنف آرایشگران انجام شد. پس از انتخابات باید هیئت رئیسه ای که بر سر کار می آید پنج کمیسیون را معرفی کند و این 5 کمیسیون طبق فراخوانی که در کانال تلگرامی اتحادیه اعلام شده است باید از افراد صنفی باشند.

senfearayesh es 2

جمالی ادامه می دهد: افراد صنفی حق دارند این فرم را پر کنند تا تعدادی از افراد برای کمیسیون ها انتخاب شوند و مراحل طی شود و تعدادی افراد وارد کمیسیون ها شوند پس از اینکه هیئت رئیسه به این افراد رأی می دهد و افراد تأیید می شوند. تأییدیه اتاق اصناف هم به مدارک سنجاق می شود.

senfearayesh es 1

این عضو صنفی اتحادیه آرایشگران بانوان اصفهان با استناد به مدارکی که در دست دارد، بیان می کند: متأسفانه به دلیل برخی از سلایق هیئت رئیسه و اینکه از چه کسی خوششان آمده و از کسی خوششان نیامده کار را ادامه دادند. چند روز بعد از این موضوع برخی از اسامی تأیید شده حذف شدند و ما پیگیر این قضیه شدیم و متوجه شدیم که افراد هیئت رئیسه به اتاق اصناف رفتند و خواستار شدند که در کمیسیون ها تغییراتی ایجاد شود.

به گفته او، متأسفانه بدون هیچگونه نامه کتبی مسوولان اتاق اصناف و از طریق تماس تلفنی با رئیس اتحادیه و فشارهایی که به رئیس اتحادیه آوردند اتحادیه مجبور شد برخی از افراد را حذف کند و برخی دیگر از افراد را جایگزین آنها کند. این در حالی است که بسیاری از این افراد در کمیسیون های تأیید شده نیستند. اگر قرار است بازبینی انجام شود باید بر  روی افراد تأیید شده انجام شود نه افرادی که اصلاً در لیست نبودند.

senfearayesh es 3

senfearayesh es 4

این عضو اتحادیه می گوید: نوشین افلاکی و من و خانم سمیرا کاظم زاده از کمیسیون آموزش و از کمیسیون بازرسی هم طاهره حیدری و شهلا درخشان و شایسته اسداللهی و از کمیسیون فنی، مریم غفاری و صغری پویان پور، کمیسیون حل اختلاف فهیمه حسینی و سمیرا حسینی، کمیسیون رسیدگی به شکایات فاطمه کوزه دانی و کبری عبدالهی حذف شدند. این اسامی بدون هیچگونه ابلاغ کتبی که دلیل حذف آنها چه بوده است از دور خارج شدند این در حالی است که بر اساس قانون نظام صنفی اگر فردی حذف شود باید دلایل حذف را کتباً به او اعلام کنند. من به اتحادیه رجوع کردم و گفتم مرا حذف کردید درست اما دلایل حذف را برای من اعلام کنید اما هیچ کدام حاضر به این کار نشدند و به من گفتند باید بروید سراغ آقای جهانگیری، در صورتی که من به آقای جهانگیری مراجعه کرده بودم و ایشان با لحن صریح گفتند شما اگر جواز هم داشته باشید نمی توانید وارد کمیسیون ها شوید، چون هیئت رئیسه با شما اختلاف دارند و نمی شود که به خاطر وجود شما یک هیئت رئیسه و اتحادیه به هم بریزد.

جمالی تصریح می کند: اتاق اصناف می تواند کتباً نامه نگاری کند و از اصناف مطالبه گری کند اما اجازه اعمال نظر شخصی ندارد، آنها حتی درخواست کتبی هم از من نخواستند. من به آنها گفتم  این تخلف است که کمیته رسیدگی به شکایات دو تا هیئت رئیسه داشته باشد و خانم رستم پور اصلاً جواز کسب ندارد. گفتند این موضوع را کتباً بنویسید. آیا حق قانونی ما نیست که بدانیم به چه دلیل ما را کنار گذاشتند؟ اگر رانت و رانت خواری نیست چرا به نفع دوستانشان این کار انجام شده است پس نام این کار چیست؟

senfearayesh es 5

senfearayesh es 6

او در پاسخ به این سوال که در حال حاضر اتحادیه آرایشگران بانوان اصفهان با چه چالش هایی روبرو است، بیان می کند: متأسفانه اتحادیه آرایشگران در سال های گذشته قبل از اینکه اعضای جدید وارد شوند با مسائل و مشکلات عدیده ای روبرو شده است. گویی اتحادیه فقط برای صدور جواز کسب تشکیل شده است و اصلاً در قانون نظام صنفی یک درصد از وظایف اتحادیه اعمال نمی شود و هیچ اقدام مثبتی در جهت رفاه افراد این صنف انجام نشده است. همچنین پنج ماه از وجود ریاست جدید اتحادیه آرایشگران می گذرد اما هنوز خزانه به هیئت رئیسه جدید تحویل داده نشده است. زمانی موجودی صندوق 100 میلیون تومان بود و پس از آن برخی افراد اعلام کردند موجودی صندوق به 35 میلیون تومان رسیده است.

او از تخلف دیگر این صنف پرده برداری می کند و می گوید: هیئت رئیسه آرایشگران بانوان شهرستان اصفهان در تاریخ 9/3/96 کمیسیون های چهار نفره تدوین کردند که برخلاف قانون نظام صنفی است و دو تن از اعضای هیئت رئیسه آن را امضا کرده اند. آیا نباید اعضای یک هیئت رئیسه به قانون نظام صنفی مشرف باشند و در پاسخ من که می گویم چرا خانم افلاکی را حذف کردید نایب رئیس دوم، خانم ابراهیم زاده می گویند چون خانم افلاکی عضو علی البدل هیئت رئیسه هستند. درصورتیکه در هیچ کجای قانون نظام صنفی نیامده شخصی که عضو علی البدل هیئت رئیسه است نمی تواند در کمیسیون ها باشد. خانم ابراهیم زاده بعد از اعتراض بنده گفتند که این در قانون نظام صنفی لحاظ نشده و گفتند به قول آقای جهانگیری خیلی چیزها در قانون آمده است؛ یعنی ما سلیقه ای رفتار می کنیم! آیا افرادی که با پشتوانه آرای مردمی بر مسندی تکیه می دهند نباید مجری قانون باشند؟! کمیسیونی که بعد مجدداً از عده ای هیئت رئیسه مشخص شده  و چهار نفر است ولیکن اسامی به اصناف فرستاده نشده، به هیچ کس پاسخگو نیستند. من آنها را از رسانه ای کردن موضوع مطلع کردم ولی گویی برای آنها اهمیتی نداشت.

این عضو اتحادیه آرایشگران بانوان شهرستان اصفهان عدم آگاهی اعضای صنف از حقوقشان را یکی دیگر از مشکلات این صنف می داند و اظهار می دارد: این نبود آگاهی اعضا باعث شد تا از آنها سوء استفاده شود. در جلسه ای خانم رستم پور خزانه دار اتحادیه جدید به من گفت: شما حق ندارید به آرایشگرها قانون صنفی را بگویید. گفتم: چرا؟! او در پاسخ گفت: اگر قرار بود این ها قانون را بدانند کتاب به آنها می دادند. حتی به من اعلام کردند حق ندارید این قوانین را در گروه ها اعلام کنید. گفتم: به چه دلیل؟ با صراحت گفت: آرایشگرها نباید از این حقوق مطلع باشند! من گفتم: این کار را انجام می دهم و به من گفتند همه هیئت مدیره برده خانم جمالی هستند. هر عضو صنفی باید قوانین صنف را بداند و فردی که بیاید اینگونه اظهار نظر کند جرم است و یکی از جرم های این موضوع این است که طبق قانون نظام صنفی عضوی از هیئت رئیسه که جواز کسبش باطل شود به منزله استعفا می باشد. اما خانم رستم پور الان در صنف امضا می کنند چون تحت حمایت هیئت مدیره هستند.

او می گوید: یک روز خیلی اتفاقی برای کاری به اتحادیه رفتم و خانم حسن تاش با تلفن صحبت می کردند؛ اینقدر صدای فریاد آقای جهانگیری بلند بود که من کاملاً می شنیدم و خانم حسن تاش رئیس اتحادیه به ایشان می گفتند این خلاف قانون است و او گفت من به شما می گویم این کار را انجام دهید. (برای تغییر کمیسیونهای اعلام شده) این کار را انجام دهید... خانم حسن تاش به ایشان می گفتند کتباً به من اعلام کنید ولی صدای فریاد ایشان بلند تر شد و گفت همین الان... همین که من می گویم را انجام می دهید!

جمالی در پاسخ به این سوال که نقش دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه چیست بیان می کند: متأسفانه کمیسیون های اتحادیه ما فقط نامی بر روی کاغذ و صرفاً نمادین بودند و اکنون افراد توانمند حذف شده اند. شاید هر از گاهی چند همایش برگزار شده است و دانشگاه علوم پزشکی تا به حال تعاملی با این اتحادیه نداشته است. هر چند که مسوولان دانشگاه باید بر روی دستگاههای لیزر، میکروپیگمنتیشن و کاشت ناخن و پوست و مو که در آرایشگاه ها انجام می شود نظارت کنند و با آرایشگران مراوده داشته باشند. یکی از اهداف ما در فصل تابستان آشنایی آرایشگران با مواد آرایشی مورد نیازشان و آنالیز آنها از نظر کمی و کیفی است تا صرفاً دنبال برندهای خاص آرایشی نباشند. در واقع بتوانند با لوازم با کیفیت و خوش قیمت کار کنند زیرا که این صنف اکثراً افراد ضعیف و سرپرست خانوار هستند و چون آرایشگران اطلاعات کافی در این زمینه ندارند باید آموزش ببینند و کلاس هایی برگزار شود تا از لحاظ کمی و کیفی برندها را آنالیز کنند تا مواد اصلی و درست انتخاب شود.

به گفته جمالی، اخلاق حرفه ای و برخورد با مشتری به آرایشگران آموزش داده نشده است و یکی از اهداف ما این بوده که در کمیسیون آموزش، آموزش استخدام پرسنل و رفتار با مشتری را ارائه کنیم.

به بیان او، دو دسته آرایشگر وجود دارد؛ برخی برای کسب درآمد وارد این شغل می شوند و برخی برای علاقه. باید آموزش ها وارد دروس آرایشگری شود تا نبود آگاهی در آرایشگری ضربه به این شغل وارد نکند. علاوه بر آن باید قانونی در اتحادیه اتخاذ شود که آرایشگرها باتخصص، تمرین و مطالعه وارد این شغل شوند تا با رشد قارچ گونه آرایشگران مواجه نشویم تا آرایشگران بی تجربه به اجتماع و دیگران ضرر نرسانند.

جمالی می گوید: اعتراض های خودم را به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان فرستادم و پیگیر آن هستم. استانداری، پلیس اطلاعات امنیت هم از مراکزی بوده که به آنها مراجعه کردم. برخورد کمیسیون نظارت خوب بود و پلیس هم در این قضیه ورود پیدا کرد و منتظرم تا نتایج برسد. من آماده ام که از حقوق صنفی همه آرایشگران زنانه دفاع کنم تا دیگر از این اتفاق ها رخ ندهد.

به گزارش انتخاب خبر، اما سوال این است؛ چرا آقای رسول جهانگیری، رئیس اتاق اصناف با اعمال نظر شخصی بر روی برخی افراد هیئت رئیسه صنف آرایشگران نسبت به تعیین یا حذف اعضای کمیسیون ها نظر می دهد؟!

اولا، آقای جهانگیری نباید اعمال نظر شخصی کند؛ ایشان مجری قانون نظام صنفی است و در حقیقت او به عنوان یکی از اعضای هیئت رئیسه شورای عالی اتاق اصناف یک رأی در بین اعضای هیئت رئیسه دارد و نمی تواند رأی کامل و نظر قاطع داشته باشد. 

ثانیاً، اعضای هیئت رئیسه باید در خصوص تعیین یا حذف اعضای تأیید شده کمیسیون های صنف آرایشگران بانوان شهرستان اصفهان نظر می دادند نه اینکه یک نفر تحت عنوان رئیس اتاق اصناف نظر شخصی خود را اعمال کند.

بهرحال؛ آقای جهانگیری باید نسبت به عملکرد خود در اتاق اصناف پاسخگو باشند، زیرا اتاق اصناف جایگاه یک تیم صنفی است نه جایگاه یک اعمال نظر شخصی.

پیش تر هم رئیس اتحادیه صنف آرایشگران بانوان شهرستان اصفهان در راستای اجرای قانون نظام صنفی و جلوگیری از اعمال سلایق شخصی و به منظور خلع ید از بعضی افراد فرصت طلب که به دنبال بهره برداری شخصی از امکانات این اتحادیه می باشند بیانیه ای را صادر کرده بود.

زهره حسن تاش در این بیانیه خطاب به اعضای صنف آرایشگران بانوان نوشته است:

«در اجرای قانون نظام صنفی و جلوگیری از اعمال سلایق شخصی و به منظور خلع ید از بعضی افراد فرصت طلب که به دنبال بهره برداری شخصی از امکانات این اتحادیه می باشند، بدینوسیله به اطلاع اعضای فهیم اتحادیه صنف آرایشکران بانوان شهر اصفهان می رسانم اینجانب زهره حسن تاش عضو هیات رئیسه و رئیس اتحادیه به پشتوانه حضور شما افراد صنفی تحت پوشش این اتحادیه که با آرای بالای خود اینجانب را مرهون لطف خالصانه خود قرار داده و مسئولیت خطیر این مجموعه صنفی را به عنوان امانت بر عهده حقیر قرار دادید بر خود تکلیف شرعی و قانونی می دانم که با تمامی توان خود در سنگر پاسداری و صیانت از حقوق فرد فرد صنفی شما عزیزان حضور داشته و به پشتوانه شما سروران گرامی از حقوق صنفی شما در تمام مراحل دفاع نمایم. لذا اعلام می نمایم هر فرد صنفی تحت پوشش این اتحادیه که به نحوی از انحاء مورد بی عدالتی و ظلم واقع شده با ارائه مستندات و مدارک لازم شخصا به اینجانب مراجعه و اینجانب متعهد به پیگیری و حصول نتیجه و احقاق حق ایشان بر اساس عدالت اسلامی می باشم. ضمنا اینجانب بدون رعایت هرگونه ملاحظاتی خود را ملزم به رعایت ضوابط قانونی و قوانین جاری و شرع مقدس اسلامی دانسته و از هرگونه روابط ناسالم صنفی که در پرتو آن حقوق افراد صنفی تضییع می شود اعلام برائت و انزجار می نمایم.»

در پایان:
انتخاب خبر وظیفه خود می داند که در مقابل افراد حقیقی و حقوقی که نامشان در این گزارش آورده شده است در مراجع رسمی و قانونی کشور پاسخگو باشد. اما اگر فردی با استفاده از رانت و رابطه های سیاسی و غیره به مقابله با حقایق مطرح شده در این گزارش بپردازد انتخاب خبر وظیفه شرعی و قانونی خود می داند که در راستای فریضه امر به معروف و نهی از منکر نسبت به افشای رانت هایی که اشخاص استفاده می کنند اقدام نماید. بنابراین این رسانه افراد حقیقی و حقوقی را رعایت به تقوا، عدالت، انصاف و احقاق حقوق اجتماعی- شهروندی می نماید.